Partner portalu

W powiecie siemiatyckim PiS i PSL przedłużyły koalicję na kolejną kadencję

W powiecie siemiatyckim PiS i PSL będą kontynuowały współpracę w radzie powiatu przez kolejne pięć lat. Radni obu partii podpisali porozumienie koalicyjne uznając, że taka współpraca dała dobre rezultaty w kończącej się kadencji.
  • Jak powiedział obecny starosta siemiatycki Jan Zalewski z PSL, zawiązanie koalicji w nowej radzie to chęć kontynuacji współpracy, która już istnieje.
  • Pierwsza rada powiatu nowej kadencji ma się odbyć 19 listopada.
  • Wtedy ma być wybrane prezydium i zarząd powiatu.

W październikowych wyborach samorządowych do 17-osobowej rady powiatu siemiatyckiego po sześć mandatów zdobyło PiS oraz Siemiatyckie Porozumienie Wyborcze (SPW), cztery - PSL i jeden Koalicja Obywatelska.

Porozumienie koalicyjne PiS z ludowcami zakłada wyłonienie władz starostwa, a także wspólne zarządzanie powiatem.

Jak powiedział obecny starosta siemiatycki Jan Zalewski z PSL, zawiązanie koalicji w nowej radzie to chęć kontynuacji współpracy, która już istnieje.

- Obie partie na tym poziomie powiatowym i przede wszystkim też wybrani radni rozumieją się i postanowiliśmy to kontynuować w układzie PiS i PSL" - mówi Zalewski. Ocenił też, że koalicja w poprzedniej kadencji przyniosła "duże efekty". Wymienił m.in. pozyskanie środków finansowych - jak mówił - zarówno rządowych, jak i samorządowych, ponad 100 mln zł, a także realizacja wielu inwestycji.

Pierwsza rada powiatu nowej kadencji ma się odbyć 19 listopada, wtedy ma być wybrane prezydium i zarząd powiatu. Zalewski mówił, że układ "ma być niezmieniony", czyli stanowisko starosty i zastępcy przewodniczącego rady ma należeć do PSL, natomiast członkowie PiS mają objąć stanowiska wicestarosty i przewodniczącego rady. "Personalnie nie chciałbym wymieniać, dopóki nie będzie to uchwalone przez radę powiatu" - dodał.

W wyborach 21 października, jak i w 2014 r. dobry wynik w powiecie siemiatyckim uzyskało Siemiatyckie Porozumienie Wyborcze, które ma w obecnej radzie i w nowej 6 mandatów. Jak mówią przedstawiciele tego komitetu, są oni bezpartyjną grupą osób pracujących dla dobra lokalnej społeczności. W ocenie wiceprzewodniczącego SPW Mariusza Cieślika, właśnie to, iż nie są partią polityczną sprawia, że nie są brani pod uwagę przez koalicjantów w powiecie. "Mimo, że zbieramy dużą liczbę głosów" - zaznaczył.

Zalewski pytany o możliwość stworzenia koalicji z SPW, powiedział, że wolą wybranych w tych wyborach radnych była kontynuacja współpracy z PiS.

- Tak po prostu zdecydowali wybrani radni - dodał. Powiedział też, że "jest przyzwolenie władz naczelnych" PSL by koalicje w Polsce gminno-powiatowej "były różne".

- Ja osobiście uważam, że to radni powinni zdecydować. To są wybory samorządowe, nie rządowe - dodał Zalewski.

Wicestarostą siemiatyckim kończącej się kadencji jest Marek Bobel (PiS).

- Odpowiedź jest prosta, ta koalicja się sprawdziła. Przez cztery lata współpraca wyglądała nie tyle poprawnie, co bardzo dobrze - tak odpowiedział na pytanie o kontynuację współpracy z ludowcami w nowej kadencji rady powiatu. Zwrócił uwagę na proinwestycyjne działania; jak powiedział w budżecie powiatu na 2018 r. ponad połowę pieniędzy przeznaczono na inwestycje.

Przyznał, że matematycznie byłaby możliwa koalicja z SPW, ale radni PiS zdecydowali wspólnie o zawarciu koalicji z PSL.

- Mniej polityki krajowej na poziomie samorządu powiatowego, więcej dla dobra mieszkańców - dodał Marek Bobel. Pytany o personalia w nowej kadencji zastrzegł, że niewielkie zmiany we władzach powiatu mogą być, ale przed pierwszą sesją nowej rady nie chciał rozmawiać o szczegółach.

W 2014 r. w wyborach samorządowych mandaty do rady powiatu rozdzielono między PiS (5 radnych), PSL (3), PO (2), SPW (6) oraz komitet "Razem dla powiatu" (1).

KOMENTARZE1

  • Polak 2018-11-08 12:55:56
    Nigdy już nie zagłosuję na P S L !!!!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!