Partnerzy portalu

W ramach programu "Dobry Start" wypłacono środki na 3 mln 600 tys. dzieci

Szacujemy, że świadczeniem w ramach programu "Dobry Start" będzie objętych ok. 4,5 mln dzieci. Aktualnie w ramach programu zostały wypłacone środki na 3 mln 600 tys. dzieci – poinformowała w poniedziałek szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Do tej pory złożono wnioski na 4 mln 100 tys. dzieci - powiedziała w poniedziałek minister Maląg w TVP Info.
  • Jak oceniła, to pokazuje, że rodzice bardzo sprawnie składają wnioski w ramach programu "Dobry Start".
  • Szefowa MRiPS zaznaczyła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się realizować na bieżąco tegoroczny budżet.

"Cały budżet tegoroczny to jest ok. 1,5 miliarda złotych" - powiedziała Maląg. "To jest kolejne bardzo ważne wsparcie w ramach realizacji polityki prorodzinnej, którą realizujemy skutecznie od końca 2015 roku" - dodała.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

Czytaj też: Nowe 500 Plus dla seniora. Zobacz, komu przysługuje i jak złożyć wniosek

Zaznaczyła, że "wychowaniem dzieci zajmują się przede wszystkim rodzice, dlatego to oni otrzymują pieniądze, aby przeznaczyć je na to, co niezbędne dla danego dziecka". "Szkoła może jedynie ich wspierać w tym procesie, a nie zastępować" - dodała Maląg.

Przypomniała, że początkowo świadczenie z programu "Dobry Start" było obsługiwane przez samorządy. Natomiast od ubiegłego roku, podobnie jak świadczenie 500 Plus - obsługiwane jest przez ZUS. Koszty obsługi tego świadczenia mają charakter symboliczny" - oceniła szefowa MRiPS.

"Z tych oszczędności mogliśmy wygenerować polskim rodzinom nowy program "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy", który stanowi bardzo ważne wsparcie w łączeniu polityki życia rodzinnego z życiem zawodowym" - powiedziała minister Maląg.

Wnioski w ramach programu Dobry Start składane są drogą elektroniczną do 30 listopada przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Czytaj też: 700 plus zamiast 500 plus? Polacy nie są przekonani

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS.

Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!