Partnerzy portalu

W tym tygodniu konwencje regionalne PiS na Śląsku, w Kielcach i w Krakowie

  • PAP/AH
  • Opublikowano: 9 października 2018 - 13:39
W najbliższy weekend odbędą się konwencje regionalne PiS: na Śląsku, w Kielcach i w Krakowie; wezmą w nich udział premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie szef sztabu wyborczego PiS był pytany przez dziennikarzy m.in. o plany na zwieńczenie kampanii wyborczej oraz dalszy w niej udział premiera Mateusza Morawieckiego

Jak zapowiedział, w najbliższy weekend odbędą się konwencje regionalne PiS - w piątek (12.10.) planowana jest konwencja na Śląsku, w sobotę (13.10.) w Kielcach, a w niedzielę (14.10.) w Krakowie. - Wszędzie tam będziemy i z panem premierem Morawieckim, i z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim - zaznaczył Poręba. Także w następnym tygodniu - zapewnił - zaplanowane są "ciekawe wydarzenia kampanijne".

Szef sztabu PiS był też w tym kontekście pytany, czy taśmy ujawnione przez "Onet" z udziałem szefa rządu nie spowodują, że jego twarz stanie się obciążeniem dla kampanii samorządowej PiS.

- Nie mamy absolutnie takiego przekonania, uważamy, że właśnie premier Morawiecki udowodnił i pokazał, że jest skutecznym politykiem, którego się właśnie dlatego zwalcza, ponieważ miał odwagę, siłę, determinację walczyć z tymi mafiami VAT-owskimi w Polsce, mafiami paliwowymi. To jest w naszym przekonaniu główny powód, dlaczego się go teraz atakuje - odparł Poręba.

W zeszły poniedziałek portal Onet opublikował artykuł "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego", w którym dziennikarze powołują się na akta afery taśmowej, do których dotarli. Onet napisał, że kelnerzy skazani w wyniku afery taśmowej obciążyli w swoich zeznaniach obecnego premiera, w latach 2007-2015 prezesa banku BZ WBK. Na jednej z taśm - według portalu - "Morawiecki miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy".

W zeszły wtorek Onet opublikował inną taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Morawieckiego w 2013 r. m.in. z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. To w tej rozmowie pada kwestia rozważania kandydatury Morawieckiego na szefa resortu Skarbu Państwa w rządzie Donalda Tuska. Fragmenty stenogramu z tej rozmowy ujawniły w 2016 r. "Newsweek" i Radio Zet. W czwartek portal "Onet" opublikował kolejne fragmenty rozmowy obecnego szefa rządu z Jagiełłą, Kilianem i Matuszewską, w której pojawia się m.in. kwestia zatrudnienia byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Aleksandra Grada.

W ubiegły poniedziałek szef rządu był pytany w Polsat News o publikacje Onetu. "Ta afera (taśmowa) to afera Platformy Obywatelskiej. Za chwilę może się okazać, że afera +zegarkowa+, +hazardowa+ czy +vatowska+ to (też) są afery Prawa i Sprawiedliwości. Sorry panowie, ale to niestety wasze afery. Tę żabę też trzeba połknąć" - skomentował wówczas Morawiecki.

Szef rządu dopytywany, czy słowa kelnera cytowane w publikacji Onetu - dotyczące rozmowy o zakupie nieruchomości na tzw. słupy - są prawdą, odpowiedział: "To, co powiedział pan kelner, taki czy inny, raz podając informacje o jednym banku, raz o drugim, to jest oczywiście jego prawo zeznań, ale ja sobie nie przypominam absolutnie tego typu spraw". Według Morawieckiego, data publikacji nieprzypadkowo zbiega się z początkiem prac komisji ds. wyłudzeń podatku VAT. "Jest rzeczą jasną, że komuś bardzo poważnie nadepnęliśmy na odcisk" - ocenił.

Sprawa, o której napisał "Onet", dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. Ujawnione w tygodniku "Wprost" taśmy wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!