Partner portalu

Warmińsko-mazurskie: Koalicja PSL i Koalicji Obywatelskiej w sejmiku

Szefowie warmińsko-mazurskich struktur partii - prezes zarządu wojewódzkiego PSL i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, przewodniczący regionu Platformy Obywatelskiej poseł Jacek Protas i przewodniczący regionu Nowoczesnej poseł Mirosław Pampuch zawarli umowę koalicyjną w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
  • Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podpisali we wtorek umowę koalicyjną w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
  • Oba ugrupowania mają w 30-osobowym sejmiku 19 mandatów; w opozycji pozostaną radni PiS.
  • Na funkcję marszałka desygnowany będzie dotychczasowy marszałek Gustaw Marek Brzezin, a PSL ma obsadzić również jedno miejsce w 5-osobowym zarządzie województwa.

Umowę koalicyjną pomiędzy KO i ludowcami zawarli szefowie warmińsko-mazurskich struktur partii - prezes zarządu wojewódzkiego PSL i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, przewodniczący regionu Platformy Obywatelskiej poseł Jacek Protas i przewodniczący regionu Nowoczesnej poseł Mirosław Pampuch.

Nastąpiło to przed rozpoczęciem drugiej sesji sejmiku, podczas której zaplanowano wybór marszałka, wicemarszałków i pozostałych członków zarządu województwa oraz wiceprzewodniczących sejmiku. Na pierwszej sesji, 23 listopada na przewodniczącą sejmiku wybrano Bernadetę Hordejuk z KO.

Zgodnie z podpisaną we wtorek umową, na funkcję marszałka desygnowany będzie dotychczasowy marszałek Brzezin, a PSL ma obsadzić również jedno miejsce w 5-osobowym zarządzie województwa. Natomiast dwóch wicemarszałków i członek zarządu będą z Koalicji Obywatelskiej. KO rekomendowała na wicemarszałków Marcina Kuchcińskiego i Mirona Sycza, a do zarządu Jolantę Piotrowską. Kandydatem na członka zarządu z PSL jest Sylwia Jaskulska.

"Cieszę się, że możemy potwierdzić koalicję, która w zasadzie już zafunkcjonowała w czasie obrad pierwszej sesji sejmiku. Natomiast dzisiaj kontynuujemy po prostu postanowienia zawarte w tym dokumencie" - powiedział po podpisaniu umowy Brzezin.

Jak przypomniał poseł Protas, koalicja PO z PSL w warmińsko-mazurskim sejmiku trwa od 12 lat. W jego ocenie, kontynuacja tej współpracy będzie korzystna dla regionu, który - jak ocenił - w ostatnich latach dynamicznie się rozwija.

"Jestem przekonany, że to porozumienie, które jest możliwe również dzięki bardzo dobremu wynikowi wyborczemu zarówno KO jak i PSL, pozwoli nam na harmonijną pracę przez następne pięć lat" - stwierdził.

Poseł Pampuch dodał, że ma nadzieję, iż koalicja na szczeblu samorządu województwa zaowocuje w przyszłym roku szerszym porozumieniem w wyborach do Europarlamentu, a także w wyborach parlamentarnych.

Podpisana we wtorek umowa koalicyjna rozstrzyga również podział stanowisk w prezydium sejmiku - dwóch wiceprzewodniczących ma być z KO (po jednym z PO i Nowoczesnej), a jeden z PSL. Oznacza to, że w odróżnieniu od poprzednich kadencji, miejsca w prezydium nie otrzyma przedstawiciel opozycji z PiS.

"PiS wprowadził nową metodę, że w sejmikach, w których wygrał nie pozostawia miejsca dla opozycji, więc nie widzimy potrzeby, żeby łamać te wprowadzone przez Zjednoczoną Prawicę zasady" - mówił Protas.

W październikowych wyborach KO uzyskała w warmińsko-mazurskim sejmiku 12 mandatów, PiS - 11, a PSL - 7. W poprzedniej kadencji PSL miało 14 radnych, PO - 9, PiS - 6, a SLD - 1.

KOMENTARZE2

  • Franek 2018-12-04 16:00:19
    POpegerowska bieda.
  • Wiesław 2018-12-04 15:58:18
    Tam gdzie od lat rządzi POwskie i SLDowskie lewactwo jest największa bieda.War.Mazurskie.Zach.pomorskie.Rejon Pilski pn.wielkopplska.Lubuskie.Dlaczego tak się dzieje?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!