Partnerzy portalu

Warmińsko-Mazurskie: Protas i Kuć rywalizują o fotel szefa PO w regionie

  • PAP
  • 23 października 2021 - 09:16
Poseł Jacek Protas i wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć kandydują na funkcję przewodniczącego warmińsko-mazurskich struktur Platformy Obywatelskiej. Partyjne wybory odbywają się w sobotę w 14 komisjach w regionie.

W sobotę w lokalnych biurach Platformy w całym kraju odbywają się wybory wewnętrzne, podczas których członkowie partii będą wybierać przewodniczącego partii oraz liderów struktur regionalnych i powiatowych. Na Warmii i Mazurach głosowanie odbywa się w 14 lokalach, a o przywództwo w regionie rywalizują dotychczasowy szef PO poseł Jacek Protas i wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć.

Protas, który przewodniczy zarządowi regionu PO od 2006 roku, powiedział PAP, że decyzję o ponownym kandydowaniu podjął po przedyskutowaniu ze współpracownikami, parlamentarzystami i samorządowcami z regionu.

"Wspólnie uznaliśmy, że moja dotychczasowa praca i zaangażowanie predysponują mnie do tego, żeby ubiegać się nadal o tę funkcję. Jestem gotów do ciężkiej pracy tak jak dotychczas i jestem gotów prowadzić nadal Platformę" - mówił.

Woj. warmińsko-mazurskie jest jednym z sześciu w kraju, w których startuje więcej niż jeden kandydat do funkcji szefa regionalnych struktur PO. Protas powiedział, że odbiera pozytywnie to, iż w regionie dojdzie do wyborczej rywalizacji o przywództwo.

"Wiadomo, że wybory w PO są najbardziej demokratyczne ze wszystkich partii, bo wybieramy liderów w sposób bezpośredni, więc każdy może się zgłosić i rywalizować. Ja to odbieram bardzo pozytywnie, jest rywalizacja, jest wybór między oboma kandydatami. W sobotę ten proces się zakończy i przystąpimy do dalszej pracy" - stwierdził.

Ryszard Kuć w rozmowie z PAP zaznaczył, że starał się przekonać do swojej kandydatury również tych członków PO, którzy w ostatnich latach przestali angażować się, oczekują jakiejś alternatywy, zmian i odświeżenia w partii. Jak ocenił, jego rywal ze względu na obowiązki parlamentarne jest mniej dostępny dla "zwykłego Iksińskiego" w województwie.

"Trudno być tak bardzo zaangażowanym, kiedy jest się posłem, wieloletnim marszałkiem i pewnego rodzaju nawyki już weszły w krew. I kiedy zwykły członek PO to jest ktoś taki, z którym czasami albo się nie chce, albo nie ma czasu rozmawiać" - stwierdził.

Kuć przekazał również, że zgłaszając swoją kandydaturę na przewodniczącego regionu uzyskał pisemne poparcie od 155 członków Platformy, choć wymagane były 64 podpisy (tj. co najmniej 5 proc. członków struktur regionalnych).

Jacek Protas jest posłem PO od 2015 r. Wcześniej działał w samorządzie terytorialnym - pełnił funkcje m.in. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, starosty lidzbarskiego i przewodniczącego rady miejskiej Lidzbarka Warmińskiego.

Ryszard Kuć jest od 2016 r. zastępcą prezydenta Olsztyna. Wcześniej był m.in. prezesem zarządu spółki Przewozy Regionalne w Warszawie i dyrektorem warmińsko-mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!