Partnerzy portalu

Warmińsko-mazurskie: Szpital w Ostródzie zostanie przekształcony w jednoimienny

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 17:01
Od 15 listopada szpital w Ostródzie zostanie przekształcony w jednoimienny, czyli w całości przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem - podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego. W środę w regionie zajęta była ponad połowa łóżek covidowych i respiratorów.

Rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek przekazał PAP, że w szpitalach na Warmii i Mazurach zajęte są obecnie 333 z 631 dostępnych łóżek covidowych (53 proc.), w tym 37 z 73 respiratorów (51 proc.)

"Każdego dnia notujemy wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji. Dlatego w dalszym ciągu będziemy zwiększać bazę łóżkową. Zarządzeniem wojewody szpital w Ostródzie od poniedziałku stanie się jednoimienny, czyli w całości przekształcony pod COVID-19. Z kolei w szpitalu miejskim w Elblągu obecna liczba łóżek zostanie podwojona" - mówił.

Według niego w dalszej kolejności planowane jest zwiększenie łóżek na oddziałach covidowych w Lidzbarku Warmińskim i Braniewie oraz przywrócenie takiego oddziału w Olecku. Jak zaznaczył, szczegóły są uzgadnianie między służbami wojewody, NFZ a placówkami.

Prezes ostródzkiego szpitala Jacek Dudzin przekazał PAP, po przekształceniu w szpital jednoimienny będą tam łącznie 164 łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

W ostatnim czasie dla takich osób przeznaczony był tam jedynie oddział zakaźny i oddział intensywnej terapii. Na początku tygodnia dla pacjentów covidowych przygotowano również łóżka na oddziale wewnętrznym, a w środę kolejnych 60 łóżek na różnych oddziałach.

"Maksymalnie szpital będzie mógł obsługiwać dwa OIOM-y, ale wtedy potrzebowałby trochę wsparcia kadry medycznej. Wtedy można byłoby obsłużyć na nich 14 pacjentów" - dodał.

Jak zaznaczył, pomimo przekształcenia od 15 listopada w szpital zakaźny, dostępne pozostaną wszystkie poradnie(w tym cała diagnostyka - tomograf, USG, rentgen i pracownia endoskopii), które nadal będą przyjmować tzw. osoby ujemne, a także rehabilitacja czy nocna opieka medyczna.

W woj. warmińsko-mazurskim funkcjonują również dwa tzw. szpitale tymczasowe - w Nidzicy i Szczytnie.

Dzieci zakażone koronawirusem są hospitalizowane w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Dysponuje on 25 miejscami dla takich pacjentów.

"Aktualnie zajętych jest siedem łóżek, ale np. wczoraj zajętych było 16 miejsc. Sytuacja jest więc dynamiczna. Na tę chwilę nie ma potrzeba zwiększania liczby miejsc, bo jest rezerwa. Wszystkie dzieci są generalnie w dobrym stanie" - powiedziała PAP Agnieszka Deoniziak z tego szpitala.

W środę Ministerstwo Zdrowia informowało, że na Warmii i Mazurach wykryto 697 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, trzy osoby zmarły na COVID-19, a siedem z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. W regionie na kwarantannie przebywa ponad 14,3 tys. osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!