Partnerzy portalu

Warmińsko-mazurskie: W niedzielę gminne referenda w Ostródzie i Pieniężnie

  • PAP
  • 12 czerwca 2020 - 16:20 | Aktualizacja: 12 czerwca 2020 - 17:05
W niedzielę odbędą się referenda gminne w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka i burmistrza Pieniężna Kazimierza Kiejdo. Oba głosowania były planowane we wcześniejszych terminach, ale zawieszono je z powodu koronawirusa.

Pierwotne terminy głosowań w obu miastach wyznaczono po tym, jak grupy referendalne dostarczyły wnioski z podpisami poparcia w liczbie przekraczającej wymagane 10 proc. uprawnionych do głosowania. Referendum w Ostródzie miało być przeprowadzone 29 marca, a w Pieniężnie - 26 kwietnia. Jednak ze względu na ówczesną sytuację sanitarno-epidemiologiczną komisarz wyborczy w Eblągu zawiesił oba głosowania i wyznaczył nowy termin na 14 czerwca.

Jak poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, niedzielne głosowania mają odbywać się przy uwzględnieniu zaleceń powiatowych inspektorów sanitarnych w Ostródzie i Braniewie.

Wynika z nich, że osoby głosujące są zobowiązane zakrywać usta i nos podczas całego pobytu w lokalu wyborczym. Wewnątrz lokalu będzie mogła przebywać jednocześnie ograniczona liczba głosujących (nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw.). Oczekujący na zewnątrz powinni zachowywać odstępy co najmniej 1,5 m.

Przy wejściach do lokali komisji będą ustawione pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Członkowie komisji zostali wyposażeni w rękawiczki i maseczki lub przyłbice. Ich zadaniem będzie też dezynfekcja kabin do głosowania.

Głosowania odbywać się będą w godz. 7-21. W obu przypadkach referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich burmistrza w 2018 r.

W Ostródzie głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem burmistrza miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka przed upływem kadencji?". W wyborach burmistrza w 2018 r. (II tura) wzięło udział około 11,3 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 6,7 tys. mieszkańców.

Zbigniew Michalak jest pierwszą kadencję burmistrzem Ostródy. Startował w wyborach jako kandydat KWW Niepartyjni Niezależni. W II turze zdobył 52,82 proc. głosów, pokonując ówczesnego burmistrza Czesława Najmowicza z KW PiS.

W Pieniężnie głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Kazimierza Kiejdo, burmistrza Pieniężna przed upływem kadencji?" W wyborach burmistrza w 2018 r. (I tura) uczestniczyło tam ponad 2,9 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 1,7 tys. mieszkańców.

Kazimierz Kiejdo jest burmistrzem miasta i gminy Pieniężno nieprzerwanie od 2006 roku. W ostatnich wyborach samorządowych, jako kandydat niezależny, wygrał w I turze. Uzyskał wówczas 50,59 proc. głosów, pokonując Krzysztofa Kądziołkę, który kandydował również z własnego komitetu wyborczego.

Czytaj także: Referendum ws. odwołania burmistrza Skały - nieważne

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!