Partnerzy portalu

Warszawa: 260 łóżek covidowych w Szpitalu Południowym

  • PAP
  • 21 października 2021 - 17:12
Placówka zgłosiła do NFZ już 260 miejsc do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 220 łóżek zwykłych, co stanowi realizację stu procent decyzji ministra zdrowia oraz 40 łóżek respiratorowych. Kolejnych 10 jest już przygotowanych - przekazał stołeczny ratusz.

Jak przekazał ratusz, w Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza. Aktualnie w placówce przygotowane jest już 260 miejsc do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 220 łóżek zwykłych oraz 40 łóżek respiratorowych. Kolejnych 10 jest już przygotowanych.

"Warszawa odzyskała Szpital Południowy pod koniec sierpnia tego roku. W tym czasie w szpitalu przebywało kilkunastu chorych. Naszym podstawowym priorytetem było jak najlepsze przygotowanie placówki do kolejnej fali pandemii. Wykonaliśmy tytaniczną pracę i aktualnie w szpitalu mamy 260 łóżek do leczenia pacjentów, w tym 40 łóżek respiratorowych. Przygotowaliśmy też kolejnych 10 łóżek z respiratorami, co oznacza, że będziemy dysponowali największym w Polsce oddziałem wyposażonym w te urządzenia. Sami podejmujemy również wysiłki, aby zatrudnić niezbędny personel medyczny" - przekazała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Według danych na czwartek 21 października, w Szpitalu Południowym na 260 łóżkach przebywa 234 pacjentów, a z 40 łóżek respiratorowych, gdzie trafią osoby z najcięższą postacią COVID-19 zajętych jest 37.

Jak zaznaczyła wiceprezydent Kaznowska, dane, które spływają ze Szpitala Południowego, wyraźnie pokazują, że większość pacjentów, która jest tam leczona to niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza. "Co ważne, 90 proc. zgonów, które są notowane w placówce, dotyczy osób niezaszczepionych. Pozostałe 10 proc. dotyczy osób zaszczepionych, ale dodatkowo obciążonych. Dlatego podkreślam: szczepionka przeciw COVID-19 gigantycznie zwiększa szanse na przeżycie" - podkreśliła wiceprezydent.

O szczepienie się zaapelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Warszawa ma jeden z najwyższych odsetków wyszczepienia. Mamy już ponad 68 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców, czyli ponad 1,2 mln osób. Jak alarmują specjaliści, czwarta fala pandemii dopiero się rozkręca, dlatego apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, abyście dbali o siebie i zaszczepili się jak najszybciej. W uruchomionych przez miasto punktach szczepień przeciw COVID-19 można zaszczepić się od ręki, bez wcześniejszego umawiania" - przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Aby przygotować Szpital Południowy do czwartej fali pandemii z rządowej agencji (RARS), do placówki zostało dostarczone przenośne prosektorium, z którego wcześniej korzystał Szpital MSWiA. "Obyśmy nie musieli z niego korzystać" - podsumowuje Renata Kaznowska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!