Partner portalu

Warszawa: Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek nie zostanie odwołany

Rada Dzielnicy Warszawa Śródmieście nie zgodziła się na odwołanie burmistrza Krzysztofa Czubaszka.

• Rada Dzielnicy Warszawa Śródmieście podczas nadzwyczajnej sesji nie zgodziła się na odwołanie burmistrza dzielnicy Krzysztofa Czubaszka.

• Wniosek w tej sprawie złożył radny Śródmieścia, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.

• Krzysztof Czubaszek mówił, że nie brał udziału w podejmowaniu decyzji ws. przeniesienia gimnazjum przy ul. Twardej.

• Jego zdaniem zwołanie nadzwyczajnej sesji było bezzasadne.

We wtorek (11 lipca) wieczorem na specjalnej, 39. sesji zebrała się Rada Dzielnicy Śródmieście m.in. w związku z decyzją ws. nieruchomości przy ul. Twardej. Śpiewak pytany przed rozpoczęciem rady przez dziennikarzy o cel zwołania tej sesji odparł, że oczekuje odpowiedzi od zarządu dzielnicy i radnych PO, dlaczego podjęli decyzję o likwidacji gimnazjum przy ulicy Twardej.

"Ta decyzja była podjęta na rok przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnych wtedy, kiedy pan Maciej M. posiadał jedynie 5 proc. roszczeń do całej nieruchomości. Nie wiadomo skąd radni antycypowali decyzję, jeśli chodzi o reprywatyzację" - zaznaczył.

Według Śpiewaka "decyzja o likwidacji gimnazjum była kluczowa, bo ona otwierała drogę do tego, żeby aferzysta Maciej M. mógł przejąć cały grunt, który ma ponad 10 tys. m kwadratowych". "Mówimy o działce wartej 100 mln zł" - dodał.

Czytaj też: Jan Śpiewak: W stołecznym ratuszu mogła działać grupa przestępcza

Podczas specjalnej sesji rady Śpiewak złożył wniosek o odwołanie obecnego burmistrza Śródmieścia Krzysztofa Czubaszka, który w czasie, gdy podejmowane były decyzje reprywatyzacyjne ws. działki przy ul. Twardej pełnił funkcję zastępcy dzielnicy Śródmieście. "Chcemy, żeby burmistrz odpowiedział nam na pytanie, jak to było możliwe i żeby został z tego powodu odwołany. Musi ponieść odpowiedzialność polityczną za te decyzje" - oświadczył radny.

Krzysztof Czubaszek mówił, że nie brał udziału w podejmowaniu decyzji ws. przeniesienia gimnazjum przy ul. Twardej. Jego zdaniem zwołanie nadzwyczajnej sesji było bezzasadne. Jak dodał jego podpis pod uchwałą ws. przeniesienia gimnazjum przy Twardej był jedynie podpisem "technicznym".

Śpiewak natomiast ocenił, że nie było żadnego powodu do tego, żeby likwidować gimnazjum przy ul. Twardej. "Macie dzisiaj szansę zmazać te wasze grzechy, naprawić choć trochę, w małym stopniu to, co zrobiliście" - zwracał się do radnych PO.

"Myślę, że to głosowanie będzie szalenie istotne dla ludzi, którzy będą głosować w wyborach samorządowych za 1,5 roku. Jeśli dzisiaj zagłosujecie znowu w interesie aferzystów, zostanie to zapamiętane" - dodał prezes stowarzyszenia WMW.

Zaapelował również o poparcie swojego wniosku do radnych niezrzeszonych: Michała Sasa i Ewy Czerwińskiej, którzy - jak podkreślił - w trakcie kampanii wyborczej otwarcie krytykowali PO za sprawę reprywatyzacji.

"Zdradziliście ruch miejski, z którego startowaliście, a dziś jesteście w koalicji z PO. Mieszkańcy wam nie wybaczą głosowania z PO, mieszkańcy nie wybaczą wam głosowania za brakiem rozliczenia afery reprywatyzacyjnej. Czasy braku odpowiedzialności urzędników publicznych się kończą" - oświadczył Śpiewak.

Radny PiS Robert Andrzejewski podkreślił, że nie opowiada się za odwołaniem Krzysztofa Czubaszka w związku z jego działalnością na stanowisku burmistrza, lecz za sprawę przeniesienia gimnazjum przy Twardej. "Za, jak pan powiedział, techniczny podpis w dokumencie uchwały Rady Miasta" - dodał. "Ja się solidaryzuję z mieszkańcami, uczniami, rodzicami dzieci, które chodziły do tej szkoły na Twardej" - mówił Andrzejewski.

Według radnej PO Katarzyny Wiśniewskiej, nie ma podstaw do odwołania Czubaszka. "Pan burmistrz wyjaśnił, że nie brał udziału w podejmowaniu decyzji. Apeluję do państwa radnych o rozsądne głosowanie w tej sprawie" - mówiła.

Radny PO Daniel Łaga uznał, że celem zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy Śródmieście było podsumowanie przez PiS dotychczasowej działalności komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji. "Janek, ja gratuluje ci początku kampanii (wyborczej), że namówiłeś, żeby PiS cię wsparł. Mam nadzieję, że będziesz ich kandydatem na prezydenta i ten +śpiewopis+ przeniesie się również na poziom rady miasta" - ironizował, zwracając się do Śpiewaka.

"Gratuluję Jankowi tego rozpoczęcia kampanii prezydenckiej (w Warszawie). Te dwa tematy pewnie są kwestią tego, że dzisiaj zwołana została sesja nadzwyczajna, a przypadkowo akurat złożyło się, że po miesiącu i 14 dniach pracy nagle ma być odwołany burmistrz, który w tej dzielnicy wyrósł, pracował i działał na rzecz ludzi" - dodał Łaga.

Ostatecznie wniosek o odwołanie burmistrza Czubaszka nie zyskał poparcia większości radnych. Za wnioskiem głosowało 12 radnych, przeciw 13, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek.

Gimnazjum Dwujęzyczne Nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego z ulicy Twardej 8/12 w Śródmieściu zostało przeniesione na Mokotów; mieści się w budynku przy ul. Żywnego 25 po Technikum Elektrycznym w Zespole Szkół nr 28 (przeniesionego z Mokotowa na Żoliborz).

W związku z reformą edukacji i stopniowym wygaszaniem gimnazjów od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 42 będzie przekształcanie z zupełnie nowe CLV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!