Partnerzy portalu

Warszawa: Caritas i Straż Miejska zainaugurowali akcję pt. Trochę ciepła dla bezdomnego

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 18:53
We wtorek Caritas Polska i Straż Miejska zorganizowali konferencję prasową, na której zainaugurowali siódmą edycję akcji pt. Trochę ciepła dla bezdomnego. Akcja potrwa do końca lutego 2022 roku.

We wtorek przedstawiciele Caritas Polska i warszawskiej Straży Miejskiej poinformowali o rozpoczęciu wspólnej akcji pt. Trochę ciepła dla bezdomnego. W konferencji wzięła też udział zastępczyni prezydenta m.st Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Jak poinformowano, "akcja obejmuje swym zasięgiem aglomerację m.st. Warszawy".

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki powiedział, że akcja "potrwa do końca lutego 2022 roku". Jak zapowiedział, celem akcji jest pomoc osobom "żyjącym w kryzysie bezdomności, a także okazanie solidarności z ludźmi, którzy stracili nie tylko dach nad głową, ale także godność". Zaznaczył, że Caritas niesie pomoc ludziom dotkniętym problemem bezdomności, "bez względu na to, jaka była przyczyna ich obecnej sytuacji życiowej". Podkreślił także, że "każde życie ludzkie jest bezcenne i zasługuję na szacunek".

Zastępczyni prezydenta m.st Warszawy Aldona Machnowska-Góra mówiła, że "powinniśmy walczyć ze stereotypami, które dotykają osoby bezdomne". Podkreśliła, że okres jesienno-zimowy to szczególnie trudny dla tych osób czas. Wspominała, że w Warszawie jest 1500 miejsc, w których bezdomni mogą się schronić. Zapowiedziała, że w tym roku zostanie przygotowane kilkadziesiąt miejsc interwencyjnych, takich jak nieużywane szkoły przygotowane do remontu. "Jak zawsze mamy miejsca, gdzie wydajemy posiłki" - zapowiedziała zastępczyni prezydenta Warszawy. "Naszym celem jest skuteczna pomoc bezdomnym, by wyszli z kryzysu bezdomności" - podkreśliła Machnowska-Góra.

O przykładach okazanej pomocy bezdomnym mówił specjalista ds. społecznych z Caritas Janusz Sukiennik, "wszystko, co staramy się przekazać potrzebującym powinno być jak najlepszego gatunku". Wspominał o wełnianych kocach i skarpetach. "Te materiały są manifestacją naszego szacunku do tych ludzi" - stwierdził. Sukiennicki zapowiedział, że "we wtorki i piątki Kuchnia Centrum Okopowa, działająca przy Caritasie, będzie przygotowywać 100 litrów gorącej zupy". Zaznaczył, że część osób, którym udzielono pomoc nie tylko wyszło z bezdomności, ale też "podjęły studia".

Sześć lat akcji podsumował naczelnik profilaktyki i planowania Straży Miejskiej Grzegorz Staniszewski, "sześć lat to dobry czas na podsumowanie". "Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc bezdomnym. W tym czasie podjęliśmy 85 tysięcy czynności pomocowych, przewieźliśmy 9 tysięcy osób do noclegowni, w 1900 przypadkach zaś musieliśmy wezwać karetkę" - podał. Przedstawiciel Straży Miejskiej podziękował Caritas, "za owocną współpracę".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!