Partnerzy portalu

Warszawa: Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju – od piątku

  • PAP
  • 19 października 2021 - 06:25
W piątek w Warszawie rozpocznie się piąty festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Wydarzenie potrwa do 26 października. Festiwalowej publiczności zostanie zaprezentowany program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II, na zaproszenie którego powstają przedsięwzięcia "łączące przeszłość z teraźniejszością, a także sacrum z profanum i kulturę lokalną z globalną". "Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy" - czytamy na stronie festiwalu.

"Festiwal, który od początku jest poszukiwaniem kodów kulturowych tworzących odwieczne komunikaty wysyłane przez człowieka do Istoty Najwyższej: +Chcemy Cię nazwać, chcemy abyś nas usłyszał i wysłuchał+" - wyjaśnił Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu. Jak dodał, "sięgamy po te z mniej lub bardziej odległej przeszłości, ale także i po te, które zrodziły się w bliższej nam rzeczywistości ostatnich dekad". Przypomniał, że festiwal jest próbą wpisania tych komunikatów w dopełniający je muzyczny przekaz. "Próbą opowiedzenia ich językiem brzmień i dźwięków tworzących nieoczywisty świat muzyki naszych czasów" - podkreślił.

W pierwszym dniu festiwalu - w piątek - zabrzmią utwory Arvo Pärta w interpretacjach artystów łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego "Lutosławski Quartet", a także pianisty Dominika Wani oraz śpiewaczki Anny Lobedan. Z kolei w niedzielę będzie można wysłuchać "Kwartetu na koniec czasu" Oliviera Messiaena w wykonaniu Bartka Wąsika, Adama Eljasińskiego oraz Marcina Makowicza i Michała Pepola. W drugiej części koncertu zabrzmią natomiast utwory z płyty "Apparition" w wykonaniu Agaty Zubel i Krzysztofa Książka.

W poniedziałek organizatorzy zapraszają na premierowy koncert "Pieśń o nieszczęsnym rozbitku", podczas którego Michał Górczyński razem z Pawłem Szpurą oraz Jackiem Mazurkiewiczem przeniosą słuchaczy w świat muzyki Jazydów. Skład uzupełni syryjski śpiewak i perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów. Natomiast w drugiej części koncertu będzie można wysłuchać Krzysztofa Dysa - artysty, który wykorzystując wielokulturowe kody i muzyczne idiomy, tworzy przestrzeń dla subtelnej rozmowy z Bogiem chrześcijan, żydowskim Jahwe oraz muzułmańskim Allachem.

W programie festiwalu znalazł się również koncert "Leggerezza", który odbędzie się we wtorek. Dzieło zostało stworzone specjalnie z okazji festiwalu przez troje artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz Patryka Zakrockiego - altowiolistę chętnie sięgającego także i po inne instrumenty.

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie sobotni pokaz filmu "El Gusto" w reżyserii Safinez Bousbia. Dokument prezentuje portrety arabskich i żydowskich wykonawców muzyki Chaabi, czyli unikatowej algierskiej mieszanki religijnych pieśni berberyjskich i andaluzyjskich oraz jazzu.

W ramach festiwalu powstały również podcasty poświęcone refleksji nad źródłami pokoju w muzyce. Do rozmowy o muzyce w różnych religiach i kulturach organizatorzy zaprosili rabina Stasa Wojciechowicza, imama Omara Abdela Fattaha, protodiakona Łukasza Leonkiewicza oraz prof. Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie: www.muzykawiary.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!