Partnerzy portalu

Warszawa: Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - od wtorku

  • PAP
  • 14 czerwca 2021 - 15:46
We wtorek zaczyna się Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Od wtorku do soboty w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie można posłuchać tradycyjnej muzyki w wykonaniu polskich i ukraińskich zespołów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Muzyka tradycyjna, w postaci wspólnego grania, śpiewania i tańca tworzy poczucie wspólnoty, którego po miesiącach pandemicznej izolacji wszyscy bardzo potrzebujemy" - podkreślają organizatorzy.

Jak informuje miejski ratusz, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata "Patrząc na Wschód" będzie wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi i przyśpiewkami.

Przygotowano dwa specjalne koncerty: "Przesilenie", z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz "Posłuchajcie ja was proszę…" ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których będzie można usłyszeć m.in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna.

Będzie też muzyka taneczna. "Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz (koncert "Cztery strony Karpat"). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band - z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską" - informuje magistrat.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się koncertem Laureatów Konkursu Stara Tradycja. Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca, czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Można będzie na nim kupić tradycyjne instrumenty, ale też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie.

Festiwal odbędzie się w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66. Część wydarzeń (koncerty oraz fragment Nocy Tańca) będzie transmitowana online na profilu Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Bemowskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury TuPraga. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez m. st. Warszawę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!