Partnerzy portalu

Warszawa: Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Urząd Dzielnicy Wawer porządkują cmentarz żydowski

  • PAP
  • 18 czerwca 2020 - 21:55
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy kontynuują, rozpoczęte w zeszłym roku, prace porządkowe na cmentarzu żydowskim przy ul. Kwitnącej Akacji. Chętni mogą wziąć udział w sobotniej akcji - podała w czwartek Fundacja w przesłanym PAP komunikacie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"20 czerwca 2020 r. od godziny 11.00 do 15.00 mieszkańcy Wawra i wolontariusze Fundacji Dziedzictwa Kulturowego spotkają się na cmentarzu żydowskim znajdującym się przy rogu ul. Izbickiej i ul. Kwitnącej Akacji. Cel jest niezwykle ważny - dokończenie prac przy porządkowaniu terenu cmentarza rozpoczętych w 2019 roku" - podała FDK.

Poinformowano, że prace wolontariackie na cmentarzu polegać będą przede wszystkim na usuwaniu śmieci i oczyszczeniu terenu z samosiejek. Organizatorzy zapewnią niezbędne do prowadzenia prac narzędzia. Każdy uczestnik otrzyma także rękawiczki i maseczkę.

Prace porządkowe prowadzone są w porozumieniu z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy działającą przy Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich.

Przypomniano, że cmentarz w Radości powstał około 1917 r. dla żydowskiej społeczności Falenicy. Ostatnie pochówki miały miejsce jeszcze przed 1939 r. Podczas wojny został zdewastowany i obecnie znajduje się na nim tylko kilka nagrobków. Na terenie cmentarza znajdował się także dom przedpogrzebowy, który uległ zawaleniu w ostatnich latach.

Jak podano, dzięki współpracy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego z Urzędem Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy udało się w 2019 r., przygotować tablicę informującą o historii falenickich Żydów, a także zaangażować wielu mieszkańców do prac wolontariackich. W akcji sprzątania cmentarza wzięło wówczas udział prawie 60 osób - mieszkańców Wawra, harcerzy, uczniów szkół i innych.

Autor: Olga Łozińska

oloz/ par/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!