Partnerzy portalu

Warszawa: Instalacja "14 czerwca 1940" Wojciecha Korkucia - od niedzieli

  • PAP
  • 10 czerwca 2020 - 17:19
Od niedzieli na City Poster w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 27 będzie można obejrzeć instalację "14 czerwca 1940" Wojciecha Korkucia poświęcona pamięci więźniów pierwszego polskiego transportu do KL Auschwitz. Wystawa czynna będzie do 7 lipca br.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"W tym roku przypada 80. rocznica przybycia 728 osób deportowanych przez Niemców z więzienia w Tarnowie. W transporcie znaleźli się głównie młodzi ludzie: gimnazjaliści, harcerze i studenci oraz żołnierze i polscy oficerowie, legioniści, konspiratorzy i przedstawiciele lokalnych elit" - przypomniano w informacji przesłanej w środę PAP przez Redutę Dobrego Imienia (RDI).

Zwrócono uwagę, że "to 14 czerwca 1940 r. rozpoczął działanie ten największy niemiecki obóz zagłady, a ta data stała się symbolem początku martyrologii Polaków w kacetach".

RDI przypomniała, że od 2006 r. 14 czerwca stanowi oficjalne polskie święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, a w tym roku nad jubileuszowymi obchodami 80. rocznicy Patronat Narodowy objął prezydent Andrzej Duda.

Z tej okazji powstała instalacja Wojciecha Korkucia pt. "14 czerwca 1940", na której na 50 metrach kwadratowych zdjęć umieszczono zdjęcia wszystkich 728 ofiar pierwszego transportu do KL Auschwitz.

"Czasy współczesne zmuszają nas do takich dzieł jak ta instalacja +14 czerwca 1940+. Musimy przypomnieć, a często na nowo opowiadać światu własną historię własnymi słowami. Bo jeśli nie my, to inni będą pisać tę historię za nas" - napisał Korkuć.

Przypomniał, że to Polacy byli pierwszymi więźniami i ofiarami KL Auschwitz. "Obóz ten został utworzony przez Niemców wiosną 1940 r. w celu wyniszczenia polskiej inteligencji, członków organizacji patriotycznych i ruchu oporu. Ta wystawa to mój osobisty hołd dla wszystkich ofiar zbrodniczego systemu państwa niemieckiego" - wyjaśnił artysta.

Podkreślił, że "czas dać świadectwo prawdy o początkach KL Auschwitz, zapomnianych polskich ofiarach tego strasznego miejsca, założonego przez Niemców dla Polaków". "To przejmujące, gdy widz będzie mógł popatrzeć prosto w oczy gimnazjalistów, harcerzy, studentów, którzy zostali uwięzieni, zamordowani, bo byli polskimi patriotami" - napisał twórca instalacji.

Wojciech Korkuć ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1993 r. obronił dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Artysta zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracją prasową, identyfikacją wizualną. W 1996 r. założył KOREKSTUDIO.

Jego prace były wielokrotnie doceniane w "European Design Annual" i magazynie "Print". Jest też laureatem amerykańskiego konkursu "Creativity". W 2005 r. znalazł się w spisie 200 najlepszych ilustratorów na świecie opublikowanym przez Luerzer's Archive. W 2015 r. otrzymał Brązowy Medal na 11. Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia).

W 2017 r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 r. otrzymał nagrodę Towarzystwa Patriotycznego.

Wystawę "14 czerwca 1940" można będzie oglądać od 14 czerwca do 7 lipca br. na nośniku City Poster w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 27.

Instalacja Wojciecha Korkucia powstała przy współudziale m.in. Społecznego Komitetu 14. czerwca, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich oraz Reduty Dobrego Imienia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!