Partnerzy portalu

Warszawa: Koncerty listopadowe w Polskiej Operze Królewskiej

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 17:28
Wśród listopadowych propozycji koncertowych Polskiej Opery Królewskiej znalazły się m.in. utwory w ramach Psalmodia Sacra, koncert „Hetmanowi Zamoyskiemu” oraz kantaty dla królowej Marii Józefy.

Publiczność usłyszy renesansowe i barokowe interpretacje na temat psalmów dawidowych. Utwory zostały zebrane w cykl pt. "Psalmodia Sacra". Zagrane zostaną kompozycje Mikołaja Zieleńskiego, Salamone Rossiego, Simona Bar Jona Madelki i Benedetta Marcella.

Rossi i Madelka to renesansowi kompozytorzy. Pierwszy z nich był włosko-żydowskim wiolonczelistą, który większość swojego życia spędził jako koncertmistrz na dworze Gonzagów w Mantui. Oprócz wykonywanych popularnych wówczas canzonett i madrygałów, pozostawił po sobie zbiór synagogalnych utworów liturgicznych. Muzycy Opery wykonają z tego repertuaru kadisz "Yitgadal" oraz Psalm 128 "Shir Hama'alo".

Z kolei Simon Bar Jon Madelka był szesnastowiecznym kompozytorem z okolic Pragi, tworzącym wyłącznie w kręgu łacińskim. Zabrzmi jego muzyka do psalmu "Domine, ne in furore".

Utwory podczas koncertu Psalmodia Sacra zaśpiewa tenor, Sylwester Smulczyński. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania dla Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz innych instytucji kulturalnych. Od 2017 roku jest solistą Polskiej Opery Królewskiej. Śpiewaka wspierać będzie Chór Kameralny Polskiej Opery Królewskiej. Nad całością czuwa dyrygent, Jakub Burzyński.

Koncert odbędzie się w Zamku Królewskim o godzinie 19.

Święto niepodległości zostanie uczczone koncertem "Hetmanowi Zamoyskiemu". Podczas niego zostaną wykonane przede wszystkim hymny. Ponadto muzycy przygotowali też tańce z Tabulatury Jana z Lublina, które rozbrzmiewały podczas uroczystości dworskich oraz pieśni religijne, których okres rozkwitu przypadł na XVI wiek. Za opracowanie muzyczne odpowiada Jacek Urbaniak, który specjalizuje się w instrumentach dętych drewnianych. Od 1981 jest liderem zespołu muzyki dawnej, Ars Nova.

Koncert "Hetmanowi Zamoyskiemu" odbędzie się 11 listopada o godz. 20 w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego (Długa 13/15). Wstęp wolny.

Oprócz tego, Polska Opera Królewska zaplanowała wykonanie dwóch kantat dla królowej Marii Józefy. Publiczność będzie mieć okazję wysłuchać utwór "L'Istro" Francesca Contiego, który po raz pierwszy został zagrany podczas hucznego wesela wyprawionego z okazji zaślubin Marii Józefy z saskim księciem Fryderykiem Augustem.

Pieśń zaśpiewa kontratenor, Kacper Szelążek. Śpiewak zadebiutował w 2013 roku partią Nerona w "Koronacji Poppei" Monterverdiego. W swojej karierze występował na wielu zagranicznych scenach, np. w Teatro Ristori w Weronie i Teatro Thalia w Lizbonie.

Drugą kantatą jest "Il giorno natalizio dell'imperatrice Amalia Wilhelmina" autorstwa Giuseppe Porsilego. Została ona napisana z okazji urodzin cesarzowej Amalii Wilhelminy i po raz pierwszy została wykonana w roku 1717. Wśród prawykonawców znalazły się dwie córki solenizantki - przyszła królowa Polski Maria Józefa oraz jej siostra, Maria Amalia.

Na scenie pojawią się śpiewaczki Anna Radziejewska (jako La Gloria), Marta Boberska (La Fama), Iwona Lubowicz (La Primavera) i Aneta Łukaszewicz (L'Aurora/Flora). Towarzyszyć im będzie Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej "Capella Regia Polona". Grupa ta powstała w 2018 r. i specjalizuje się w polskiej i europejskiej muzyce barokowej.

Kantaty usłyszeć będzie można 14 listopada o 19 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Więcej informacji o koncertach - na stronie Polskiej Opery Królewskiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!