Partnerzy portalu

Warszawa: Powstaje nowy mural z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego

  • PAP
  • 19 października 2021 - 14:55
Na bloku przy ul. Madalińskiego 49/51 w Warszawie, w którym mieszkał Kazimierz Górski, powstaje mural, który uczci 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego trenera. Odsłonięcie muralu planowane jest w pierwszej połowie listopada - poinformowała Fundacja Kazimierza Górskiego.

Mural z wizerunkiem postaci słynnego trenera wraz z jednym z jego najbardziej znanych cytatów "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" powstaje na Mokotowie, na ścianie bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51, w którym przez wiele lat mieszkał Kazimierz Górski. "Praca będzie wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach artystycznych - na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne" - przekazała fundacja. Autorem pracy jest duet artystyczny Czary-Mury.

"Od początku istnienia +Czary-Mury+ zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat" - powiedzieli cytowani w komunikacie Marek Grela i Marta Piróg, artyści występujący pod nazwą Czary-Mury. "To najwybitniejszy polski trener, którego powinne znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Dzięki temu wypełniamy swoją misję +ocalić od zapomnienia+. Ogromną uwagę zwracamy na lokalizację każdego naszego dzieła, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym Kazimierz Górski mieszkał i to tuż przy jego oknie" - dodają artyści.

Pomysł duetu artystów spodobał się Berenice Górskiej, wnuczce słynnego trenera, która jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. "Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, że na bloku w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, którym był Kazimierz Górski. To będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbol upamiętniający na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną" - powiedziała Berenika Górska. "Jego historia i zasługi mogą być pięknym drogowskazem dla młodszych pokoleń. To jest po części wypełnienie misji, którą od kilku lat realizuje Fundacja Kazimierza Górskiego. Mural dla rodziny będzie dumą i pamiątką, a dla okolicznych mieszkańców miłym wspomnieniem i znakiem rozpoznawczym budynku Madalińskiego 49/51" - dodała.

Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i największy prywatny sponsor polskiego sportu - firma STS. "Od lat jesteśmy sponsorem m.in. reprezentacji Polski w piłce nożnej. Sport leży w DNA naszej firmy. Z artystami bardzo szybko podjęliśmy współpracę, ponieważ od razu wiedzieliśmy, że chcemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy, którą w całości ufundowaliśmy. Doskonale wpisuje się ona w realizowaną przez nas od lat strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz właśnie działaniach sponsorskich" - powiedział prezes i właściciel STS Mateusz Juroszek.

Odsłonięcie muralu na Mokotowie planowane jest w pierwszej połowie listopada.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!