Partnerzy portalu

Warszawa: Ratusz: w Szpitalu Południowym trwają intensywne prace budowlane

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 16:34
Po usterce, do której doszło dwa tygodnie temu, w Szpitalu Południowym trwają intensywne prace nad budową nowej niezależnej instalacji tlenowej - przekazał w piątek stołeczny ratusz. Od 12 listopada szpital planuje wznowić przyjęcia pacjentów zakażonych COVID-19.

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia w Szpitalu Południowym działa tymczasowy szpital covidowy z 300 miejscami do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Przed dwoma tygodniami doszło tam od usterki instalacji tlenowej. Jak tłumaczył ratusz, powodem była duża liczba pacjentów, z których część wymagała podłączenia do respiratorów - generowało to ogromny jednoczesny pobór tlenu i zaskutkowało przekroczeniem wydajności instalacji.

Wiceprezydent miasta Renata Kaznowska, która odpowiada w ratuszu za sprawy związane ze zdrowiem, poinformowała w piątek, że miasto podjęło natychmiastowe działania, by rozbudować instalację tlenową tak, by Szpital Południowy mógł jak najszybciej wznowić przyjęcia pacjentów. "Bez wybudowania całej nowej, niezależnej instalacji tlenowej, powrót do pełnego obłożenia nie jest możliwy. Na bieżąco informujemy o harmonogramie prac przedstawicieli wojewody mazowieckiego" - podkreśliła wiceprezydent cytowana w komunikacie miasta.

Jak dodała, projekt nowej instalacji powstał w ekspresowym tempie i obecnie trwają już prace budowlane. "Ich zakończenie, czyli budowa niezależnej dodatkowej sieci wewnętrznej oraz instalacji zewnętrznej do zbiornika tlenu i niezbędne odbiory, planowane są zgodnie z harmonogramem w przyszłym tygodniu. Przyjęcia pacjentów szpital planuje rozpocząć w przyszły piątek (12 listopada). Jeśli uda nam się skończyć, choć jeden dzień wcześniej, będziemy bardzo zadowoleni" - wskazała.

Miasto informuje, że wykonawca prac zamontował już uchwyty do podłączenia nowej instalacji tlenowej, otworzył przestrzenie w sufitach oraz prowadzi zaawansowane prace budowalne na terenie placówki. Rozpoczął się już również montaż elementów nowej sieci tlenowej.

Ratusz przypomniał, że w niedzielę 24 października w placówce padł rekord liczby przyjętych pacjentów - w szpitalu hospitalizowano wówczas 270 osób. Wszyscy leczeni wymagali tlenoterapii na różnych poziomach, w tym również podłączenia do urządzeń typu hi-flow (aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem) oraz respiratorów. Z powodu jednoczesnego ogromnego poboru tlenu dostarczanego pacjentom hospitalizowanym w Szpitalu Południowym doszło do ponaddwukrotnego obciążenia sieci tlenowej i uszkodzenia elementów instalacji (dokładniej - reduktorów).

Trzy dni później w szpitalu zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody mazowieckiego, który podjął decyzję, aby pacjenci pozostali w placówce. Kolejnego dnia rano reduktory zostały wymienione. "Nie było potrzeby relokowania pacjentów. Jednakże z powodu olbrzymiego przekroczenia poboru tlenu niezbędne było wstrzymanie przyjęć pacjentów i zejście do jednoczesnego poboru tlenu na poziomie ok. 100 m sześciennych na godzinę" - wskazał ratusz.

Miasto przypomniało przy tym, że Szpital Południowy był projektowany jako wieloprofilowa placówka medyczna, a nie szpital covidowy, gdzie zachodzi konieczność jednoczesnego podłączenia do tlenu niemal 300 pacjentów. "Wydolność istniejącej instalacji to ok. 100 m sześciennych tlenu na godzinę, a zapotrzebowanie na pobór tlenu wyniosło ponad 220 m sześciennych na godzinę" - zaznaczył ratusz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!