Partnerzy portalu

Warszawa: Tylko do końca tygodnia można zagłosować na Warszawiankę Roku 2021

  • PAP
  • 18 października 2021 - 17:08
Jeszcze kilka dni, do 22 października możecie zagłosować w miejskim plebiscycie na Warszawiankę Roku 2021 - przypomniała w poniedziałek Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta stolicy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pod koniec września stołeczny ratusz ogłosił listę 10 kobiet nominowanych w konkursie na Warszawiankę Roku 2021. Pośród nominowanych są też m.in. Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie" - jak napisał stołeczny ratusz i Wanda Traczyk-Stawska - harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała np. Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy.

Oprócz trzech wcześniej wymienionych kobiet na liście są też inne aktywistki, działaczki i dziennikarki związane z Warszawą. Są to: Agnieszka Kępka - współzałożycielka i koordynatorka działań, zainicjowanej przez warszawskich buddystów, organizacji pomagającej bezdomnym. Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, opiekująca się uchodźcami, seniorami oraz bezdomnymi. Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej.

Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów. Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce. Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - resocjalizatorka i aktywistka walcząca o polepszenie losu bezdomnych. W jednej z kamienic w samym sercu warszawskiej Pragi, prowadzi Fundację "Serce Miasta". Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka. Aktywna popularyzatorka czytelnictwa.

Jak informuje stołeczny ratusz, "plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy". "Tytuł Warszawianki Roku w 2021 roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie" - podkreśla ratusz.

Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 listopada 2021 roku.

KOMENTARZE1

  • sto 2021-10-18 19:28:13
    Nie mam zamiaru głosować na żadną z tych wściekłych macic.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!