Partner portalu

Warszawa: Ulicami przejdzie Marsz Pamięci

W czwartek (31 sierpnia) w 73. rocznicę przebicia się formacji powstańczych ze Starego Miasta do Śródmieścia w Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci.

• Marsz Pamięci uczci 73. rocznicę przebicia się formacji powstańczych ze Starego Miasta do Śródmieścia.

• Mieszkańcy Warszawy wspierani przez członków Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" przejdą spod Reduty Banku Polskiego pod gmach PAST-y.

• Trasa marszu będzie biegła spod Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, przez Park Saski pod gmach PAST-y przy ul. Zielnej.

"Od kilku lat organizujemy Marsz Pamięci szlakiem przebicia się kompanii +Rudy+ przez Ogród Saski do Śródmieścia. To właściwie jedyna taka udana akcja przejścia +na powierzchni+ przez oddziały powstańcze ze Starego Miasta. Chcemy upamiętnić wszystkich tych, którzy tego dnia zginęli bądź zostali ranni. W akcji uczestniczyła nie tylko kampania +Rudy+, ale również oddziały m.in. +Parasola+ i wielu innych formacji staromiejskich" - opowiadał PAP Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", która współorganizuje Marsz Pamięci.

Podkreślił, że przebicie się oddziałów powstańczych do Śródmieścia było jedną z poważniejszych akcji z okresu Powstania Warszawskiego. "Zakończyła się ona takim połowicznym sukcesem, bo udało się przedrzeć grupie ok. 60 osób. Chcemy także przypomnieć dowódców, którzy wzięli udział w tej akcji, choćby postać szefa Brygady Dywersyjnej mjra Jana Kajusa Andrzejewskiego +Jana+, który poległ w tym natarciu. A także por Ewarysta Jakubowskiego ps. Brat, Cichociemnego; Ryszarda Białousa +Jerzego+, który był dowódcą batalionu +Zośka+ czy Andrzeja Romockiego +Morro+, dowódcę kompanii +Rudy+, stanowiącej właściwie główną siłę, która się przebiła. Dzisiaj nie żyje już nikt z uczestników tamtych wydarzeń, jeszcze kilka lat temu mieliśmy ten honor, że przyjeżdżali na te uroczystości i szli razem z nami" - mówił Karasiński.

Trasa marszu będzie biegła spod Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, przez Park Saski pod gmach PAST-y przy ul. Zielnej. "Na szlaku przemarszu będziemy w hołdzie zapalali lampki, które wieczorem zapłoną biało-czerwoną wstęgą. Będzie oczywiście apel poległych i zostaną przypomniane nazwiska wszystkich, którzy wówczas zginęli. Oczywiście członkowie Zgrupowania wezmą udział w marszu w mundurach historycznych. Poprzedzi go msza św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej. Później będzie złożenie wiązanek, apel poległych i taki rodzaj inscenizacji, opowieści o tej historii, po której rozpocznie się Marsz Pamięci. Na zakończenie pod budynkiem PAST-y zabrzmi hymn narodowy i zapłoną znicze" - powiedział.

Marsz pamięci odbywa się już od kilku lat. "Myślę, że jest to ważne wydarzenie i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na pewną robią wrażenie te rzędy lampek płonących w Ogrodzie Saskim. Naszym celem jest przypomnienie tamtych wydarzeń oraz ich uczestników i upamiętnienie ich. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i nie tylko do udziału w tej uroczystości" - dodał komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!