Partnerzy portalu

Warszawa: W centrum stolicy trwa protest w rocznicę orzeczenia TK ws. aborcji

  • PAP
  • Opublikowano: 22 października 2021 - 18:09
Po godz. 18 w Warszawie rozpoczął się rocznicowy protest w rok po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestanci zebrali się na rondzie Dmowskiego. Protest odbywa się pod hasłem "Bronimy życia". Występują utrudnienia dla ruchu. Aleje Jerozolimskie i Marszałkowska są zamknięte dla ruchu.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK spowodował w całej Polsce protesty osób sprzeciwiających się orzeczeniu.

W rocznicę tego wyroku na rondzie Dmowskiego w Warszawie rozpoczęła się manifestacja. Niewielka grupa protestujących ma ze sobą transparenty z hasłami jak m.in. "Jestem za aborcją, bo kocham kobiety", "Piekło wszystkich macic" czy "Legalna aborcja". Protestujący mają ze sobą też flagi Strajku Kobiet oraz tęczowe flagi.

"Bronimy życia kobiet w Polsce. Bronimy naszego prawa do aborcji, naszego elementarnego prawa do decydowania o sobie i swojej przyszłości, naszego prawa do podstawowych usług medycznych, do zdrowia fizycznego i psychicznego, prawa do bezpieczeństwa i wolności" - czytamy w zapowiedzi rocznicowego marszu.

"Parlament Europejski uznał, że aborcja jest prawem człowieka. Największa partia opozycyjna przestała kłamać, że zakaz aborcji powoduje, że aborcji nie ma i opowiedziała się za jej legalizacją. Co oznacza, że nas boi się bardziej niż dotychczas bała się biskupów" - mówiła z kolei w wideo zapowiadającym protest jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

Przedstawicieli OSK zbierają także podpisy pod projektem legalizacji aborcji. W projekcie jest m.in. darmowa aborcja do końca 12. tygodnia ciąży bez względu na powód i po 12. tygodniu ciąży w przypadku wad płodu, likwidacja klauzuli sumienia oraz brak kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji.

Protesty w rocznicę orzeczenia TK odbywają się również w innych miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Opolu czy Częstochowie.

Ze względu na protest w stolicy kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu, a pasażerowie komunikacji miejskiej z tym, że autobusy i tramwaje mogą zostać skierowane na trasy objazdowe.

"Ze względu na zgromadzenie w rejonie ronda Dmowskiego tramwaje linii 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 i 35 oraz linie autobusowe 109, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 501, 507, 517, 519, 520, 521, 522, i 525 zostają skierowane na trasy objazdowe w obydwu kierunkach najbliższym przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - informuje WTP na swojej stronie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!