Partnerzy portalu

Warszawa: Zarząd Zieleni podpisał umowę na przebudowę Pola Mokotowskiego

  • PAP
  • 29 października 2021 - 14:42
Zarząd Zieleni podpisał w piątek umowę z firmą Inmel na przebudowę Pola Mokotowskiego. Już na początku listopada rozpoczną się prace budowlane, dzięki którym jeden z największych parków w stolicy stanie się bardziej naturalny i atrakcyjny dla mieszkańców. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku - poinformował w piątek stołeczny ratusz.

W piątek Zarząd Zieleni podpisał umowę na przebudowę parku Pole Mokotowskie. Prace rozpoczną się w listopadzie, a zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku. Modernizacja parku Pole Mokotowskie kosztować będzie 39,6 mln złotych. Sfinansowana zostanie z budżetu miasta oraz dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

"Cieszę się, że modernizacja Pola Mokotowskiego wchodzi w etap realizacji. W parku powstaną nowe, atrakcyjne i bogate w różnorodną zieleń przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Najważniejszym elementem inwestycji będzie +rozbetonowanie+ i naturalizacja dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia. Stworzymy dzięki temu przyjazne miejsca wypoczynku, dbając także o przyrodę i retencję wody. To pierwszy etap modernizacji parku objęty finansowaniem unijnym. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które zostały dookreślone w ramach wypracowanego podczas konsultacji społecznych Master Planu" - powiedziała cytowana w komunikacie Justyna Glusman, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

W parku +rozbetonowany+ zostanie istniejący staw, który zmieni się w naturalne oczko wodne - miejsce dla ptaków wodnych. Wybudowana zostanie także nowa siłownia plenerowa, automatyczne toalety, ławki czy poidełka. Dodatkowo zostanie także przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego. "Planowane zmiany odzwierciedlają potrzeby mieszkańców wyrażone podczas przeprowadzonych w 2015 i 2016 roku konsultacji społecznych" - zaznaczył stołeczny ratusz.

"Jeden z największych warszawskich parków stanie się jeszcze bardziej zielony. Realizując tę inwestycję, chcieliśmy zadbać o różnorodność biologiczną i stworzyć malownicze miejsca rekreacji pełne zieleni i elementów wodnych. Już w przyszłym roku bogaty drzewostan parku zwiększymy o 55 młodych drzew, posadzimy tysiące różnogatunkowych krzewów, pnączy czy roślin cebulowych. Założymy także piękne i pożyteczne dla zapylaczy rabaty bylinowe i łąki" - powiedziała zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Kamila Nowocin,

W parku zasadzonych zostanie m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk.

W centralnej części parku, na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, powstanie naturalny ogród. Pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych.

Jak poinformował ratusz, prace budowlane rozpoczną się w I połowie listopada. Ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 r. Podczas robót parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Dokładny harmonogram prac znany będzie za około 2 tygodnie. O szczegółach będzie informować Zarząd Zieleni na swojej stronie www.zzw.waw.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!