Partnerzy portalu

Warszawskie Pogotowie Ratunkowe uruchomiło produkcję tlenu

  • PAP
  • 28 października 2021 - 09:35
Amerykańska instalacja produkcji tlenu medycznego w stołecznym pogotowiu ratunkowym pracuje pełną parą. To pierwsza taka fabryka przy stacji pogotowia ratunkowego w Polsce – poinformował w czwartek rzecznik pogotowia Piotr Owczarski.

Po doświadczeniach związanych z trzema falami koronawirusa COVID-19 dyrekcja Stołecznego Pogotowia Ratunkowego postanowiła uniezależnić się od zewnętrznych dostaw tlenu. Zapadła decyzja o budowie specjalnej instalacji do jego produkcji. Środki na jej zakup i uruchomienie wyłożył samorząd województwa mazowieckiego w ramach dużego programu unijnego związanego z przeciwdziałaniem COVID-19.

"To niezależna instalacja do produkcji tlenu medycznego. Pierwsza taka w Polsce (…). To dla nas bardzo ważna inwestycja, bo tlen jest podstawowym lekiem dla pacjentów z COVID-19" - mówi dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie.

"Nie musimy już martwić się, czy zamówiony transport z butlami z tlenem dojedzie do nas na czas. To zapewnia nam niezależność, daje komfort i zapewnia bezpieczeństwo pacjentom bez względu na sytuację epidemiologiczną w kraju" - dodaje.

Proces nabicia 20 butli dwukilogramowych i 30 butli dziesięciokilogramowych trwa około 15/16 godzin.

Jedna dziesięciokilogramowa butla jest w stanie zapewnić dostęp do tlenu nawet kilku pacjentom.

"Tlen jest podstawowym lekarstwem w naszej codziennej pracy w ambulansie. Jest nieodłączny w hospitalizacji pacjentów chorych na Sars CoV-2" - podkreśla Klaudia Grażyńska, kierowniczka pruszkowskiej stacji wyczekiwania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie, ratowniczka medyczna.

Od marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem COVID-19 w stołecznym pogotowiu ratunkowym utrzymywany jest reżim sanitarny. W nawet najbardziej krytycznych momentach trzech fal pandemii nie odnotowano transmisji zakażenia koronawirusem na linii od pacjenta do personelu, co w przypadku stacji pogotowia, która zatrudnia prawie 1500 osób, obsługuje prawie 8 proc. wszystkich interwencji medycznych w kraju, a w skrajnych momentach trzeciej fali wyjeżdżała do pacjentów nawet 900 razy na dobę jest ogromnym sukcesem.

Tylko w stołecznym pogotowiu ratunkowym na walkę z trzema falami pandemii koronawirusa COVID-19 dyrekcja wydała aż 43 miliony złotych. W ciągu roku zużyto prawie 150 tysięcy masek chirurgicznych, ponad 65 tysięcy masek FFP2, prawie 53 tys. masek FFP3, ponad 53 tys. kombinezonów ochronnych, prawie 26 tysięcy fartuchów ochronnych. Do tego ponad 1600 przyłbic, drugie tyle okularów ochronnych, ponad 72 tysiące ochraniaczy na buty i prawie 3 miliony sztuk rękawiczek ochronnych. Przez rok w rejonie operacyjnym stołecznego pogotowia ambulanse przejechały łącznie prawie trzy miliony dziewięćset tysięcy kilometrów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!