Partnerzy portalu

We Wrocławiu powstanie Konsulat Generalny Ukrainy

  • PAP
  • 28 października 2021 - 18:29
Jeszcze w tym roku we Wrocławiu otwarty zostanie Konsulat Generalny Ukrainy. Będzie to już piąta ukraińska placówka dyplomatyczna w Polsce. W czwartek ambasador Ukrainy w Polsce i prezydent Wrocławia podpisali porozumienie w sprawie przekazania siedziby pod przyszłą placówkę.

"To wyjątkowy dzień, do którego doprowadziła nas bardzo dobra, wieloletnia współpraca" - oświadczył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas podpisania umowy z Andrijem Deszczycią, ambasadorem Ukrainy w Polsce.

Dzięki porozumieniu jeszcze pod koniec tego roku w budynku przekazanym przez miasto przy ul. Nankiera powstanie Konsulat Generalny Ukrainy.

"Kiedy jeszcze w najśmielszych snach nie przypuszczaliśmy, że we Wrocławiu zamieszka tyle tysięcy Ukraińców, w stolicy Dolnego Śląska powstał konsulat honorowy. Od tego momentu zaczęły się same fantastyczne rzeczy i projekty, które - o czym jestem przekonany - zbudowały pewien dobry klimat w mieście do tego, aby cudzoziemcy przyjeżdzający do nas z Ukrainy mogli czuć się tutaj dobrze" - podkreślił Sutryk.

Prezydent Wrocławia ocenił ponadto, że porozumienie otwiera zupełnie nowy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich i wrocławsko-ukraińskich. "Kiedy relacje międzynarodowe Polski z sąsiadami wyglądają, delikatnie i eufemistycznie mówiąc - tak sobie, to ciężar odpowiedzialności za budowanie dobrosąsiedzkich relacji w dużej mierze spoczął na polskim samorządzie i my tą odpowiedzialność z dużą chęcią na siebie przyjęliśmy" - podkreślił. "Jesteśmy dumni, bo to trzeci zawodowy konsulat - po konsulacie niemieckim i węgierskim, który na swoją siedzibę wybrał Wrocław" - zaznaczył Sutryk.

"My tutaj we Wrocławiu z całą pewnością chcemy towarzyszyć panu ambasadorowi w jego misji i chcemy także być ambasadorami spraw ukraińskich w Polsce. Chcielibyśmy być również pomostem z krajami Europy Zachodniej. Tak chcielibyśmy widzieć dzisiaj rolę Polski i tak z całą pewnością widzimy dzisiaj rolę naszego miasta" - podkreślił.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia powiedział zaś, że czwartkowa uroczystość jest zwieńczeniem wieloletnich starań o utworzenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej we Wrocławiu. Jak zaznaczył, podpisanie umowy jest "kolejnym krokiem do pełnego otwarcia przedstawicielstwa konsularnego Ukrainy we Wrocławiu". "Miasto jest bardzo przyjazne, jednak Ukraińcy potrzebują dobrej opieki konsularnej, ale też powinni czuć, że są częścią tego społeczeństwa i takie będzie zadanie konsula generalnego - żeby Ukraińcy czuli się pewnie i bezpiecznie we Wrocławiu" - mówił.

Na Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu został mianowany Jurij Tokar. Konsulat, oprócz województwa dolnośląskiego, obejmie swoim zasięgiem także województwa: opolskie, lubuskie i wielkopolskie. "Będziemy nie tylko przyjmować tu interesantów - których jest bardzo dużo - i zajmować się ich sprawami, ale też będziemy promować Ukrainę i ukraińskie sprawy, w oparciu o dobre relacje pomiędzy naszymi narodami" - dodał ambasador.

Do dyspozycji pracowników konsulatu będą pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 400 m2, które są obecnie remontowane i przebudowywane. Siedziba przy placu Nankiera ma trzy strefy, w których znajdą się: sala konferencyjna mogąca służyć m.in. jako lokal wyborczy, przestrzeń do obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, a także biura dla pracowników czy archiwum.

Pierwszy etap prac remontowych zakończy się na początku grudnia, dzięki czemu jeszcze w tym roku Konsulat rozpocznie swoją działalność.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!