Partnerzy portalu

We Wrocławiu uruchomiono nową jadłodzielnię

Na bazarze Komandor uruchomiono nową jadłodzielnię. To kolejne takie miejsce na wrocławskich targowiskach, gdzie można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Magistrat podkreśla, że inicjatywa jest szczególnie ważna w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
  • Mieszkańcy przy okazji codziennych zakupów na targowisku będą mogli skorzystać z nowej lodówki lub zostawić w niej nadwyżkę zdatnego do spożycia jedzenia.
  • Na bazarze pojawił się również regał do wymiany niepotrzebnych rzeczy takich, jak książki, płyty, doniczki czy gry planszowe.
  • W jadłodzielni można oddać m.in. pieczywo, owoce, warzywa czy własne wyroby z informacją o potrawie i z datą przygotowania.

Na bazarze Komandor we Wrocławiu uruchomiono nową jadłodzielnię

Na bazarze Komandor we Wrocławiu uruchomiono nową jadłodzielnię. Targowisko położone jest w centrum miasta, u zbiegu ulic Komandorskiej i Radosnej. Od piątku mieszkańcy przy okazji codziennych zakupów będą mogli skorzystać tu z nowej lodówki lub zostawić w niej nadwyżkę zdatnego do spożycia jedzenia. Na bazarze pojawił się również regał do wymiany niepotrzebnych rzeczy takich, jak książki, płyty, doniczki czy gry planszowe.

"Warto korzystać z potencjału miejskich targowisk i bazarów. Dlatego też w zeszłym roku zapoczątkowaliśmy akcję Targowiska nie marnują. Tą akcją pokazujemy tym samym inny wymiar bazarów. Jesienią podobne miejsca zostały utworzone na targowisku przy ul. Niedźwiedziej oraz Ryneczku Jemiołowa" - powiedziała Małgorzata Golak, dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego, dodając, że dzisiejsze targowiska to nie tylko handel, ale również wiele inicjatyw społecznych czy współpraca z kupcami.

W jadłodzielni można oddać pieczywo, owoce, warzywa czy własne wyroby

W jadłodzielni można oddać m.in. pieczywo, owoce, warzywa czy własne wyroby z informacją o potrawie i z datą przygotowania.

"W ten sposób zachęcamy mieszkańców do życia w stylu less waste, do zmiany codziennych nawyków związanych m.in. z nadmierną konsumpcją" - podkreśliła Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. Wskazała, że z jadłodzielni może skorzystać każdy, bez względu na status społeczny.

Fundatorem nowej lodówki jest Whirlpool Corporation. Jak zwraca uwagę dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej firmy, co roku w Polsce marnuje się około pięciu milionów ton żywności.

"Nadchodzą Święta Wielkanocne. W tym okresie szykujemy bardzo dużo potraw, czasami bezrefleksyjnie. Po świętach okazuje się, że nie wiemy, co zrobić z nadwyżką jedzenia. Właśnie po to są miejsca takie jak to" - powiedział.

Bazar Komandor działa od 1992 r. i jest miejscem pracy dla ponad 100 podmiotów gospodarczych zatrudniających 300 pracowników. Można tu kupić m.in. rodzime owoce i warzywa, w tym artykuły regionalne z Doliny Baryczy.

"Widzimy, że wielu naszych handlowców pozostawia na co dzień jedzenie, które ma lekkie wady. Te towary pozostawione na stoiskach są później zabierane przez okolicznych mieszkańców i przez nich wykorzystywane. Powstanie lodówki społecznej ułatwi naszym handlowcom przekazanie tych towarów okolicznym mieszkańcom. Zachęcamy także samych mieszkańców do przynoszenia produktów, które w domach są często niepotrzebne" - apeluje prezes bazaru Komandor Roman Rotnicki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!