W czwartek, 26 maja, w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie przedstawicieli polskich miast, które mają miasta partnerskie w Ukrainie, z Wiaczesławem Nehodą, od 2014 roku wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy.
Wiaczesław Nehoda 27 maja, w dniu święta polskiego samorządu terytorialnego, odbierze w Łodzi Nagrodę im. Prof. Jerzego Regulskiego, przyznaną mu przez Radę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Podczas czwartkowego spotkania w gmachu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podkreślano, że Ukraina zrealizowała bardzo trudną reformę decentralizacyjną, rozpoczętą w 2015 r. przez rząd byłego burmistrza Winnicy, Wołodymyra Hrojsmana, a zakończoną przed wyborami samorządowymi w październiku 2020 r., które mogły się odbyć już w nowym, efektywnym podziale administracyjnym.
Dzięki reformie samorządy uzyskały osobowość prawną, samodzielność i - w porównaniu z poprzednimi – całkiem niezłe środki finansowe. Podobnie jak w Polsce, reforma samorządowa w Ukrainie została powszechnie uznana za najbardziej udaną z ukraińskich reform. Polski przykład był dla Ukrainy jedną z inspiracji, a polscy eksperci - doradcami w I fazie przygotowań.
- Gminy, a więc ukraińskie gromady - to bardzo dobry fundament, podstawa, która zapewnia rozwój państwa - powiedział podczas spotkania w Warszawie Wiaczesław Nehoda. - Przekonaliśmy się, że gdyby nie reforma decentralizacyjna, jaką przeprowadziliśmy w Ukrainie, nie stawialibyśmy dziś takiego oporu agresorowi. W wielu miastach, m.in. w Kijowie, w pierwszych dniach wojny opór stawiali cywile, obrona terytorialna. Mieszkańcy Charkowa często na co dzień rozmawiają po rosyjsku, ale są patriotami Ukrainy i przede wszystkim swoich gromad, swoich małych ojczyzn - podkreślał.
Czytaj też: Raport: decentralizacja władzy zaciera różnice w podziale środków
Podczas spotkania polscy samorządowcy, m.in. prezydent Świdnicy Beata Słaniewska-Moskal i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, mówili o skutkach wojny w Ukrainie dla ich miast, o wdzięczności dla mieszkańców za gościnność i wysiłek w opiece nad uchodźcami. Rozmawiano także o planach na przyszłość: o potrzebie odnowieniu relacji partnerskich między polskimi i ukraińskimi miastami już po wojnie, o przyszłych projektach gospodarczych i o samorządności lokalnej.
W spotkaniu uczestniczyła również wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
- Polska w pełni solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Przekazujemy pomoc humanitarną dla ukraińskich miast, organizujemy wsparcie dla uchodźców – podkreślała wiceminister
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas polsko-ukraińskiego spotkania przedstawicieli miast partnerskich.
W #MFiPR spotkali się dzisiaj przedstawiciele władz polskich miast, prowadzących współpracę partnerską z miastami #Ukraina. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister @M_Jarosinska. Gościem specjalnym był wiceminister rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy Wiaczesław Nehoda. pic.twitter.com/chsErFcUEq
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) May 26, 2022
Wiaczesław Nehoda był w kwietniu gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas którego również mówił o ukraińskiej samorządności.
- Dzięki decentralizacji i wzmocnieniu samorządów w Ukrainie, mogą one wykazać się skuteczną obroną przed rozpoczętą 24 lutego napaścią Rosji - mówił wiceszef resortu ds. rozwoju gmin Ukrainy.
Czytaj też: Polska jednym wielkim samorządem pomagającym uchodźcom. Co dalej?
- Przykładów takiego heroizmu jest wiele, między innymi przy organizowaniu przez ukraińskie samorządy obrony terytorialnej, a także w ramach zapewnienia funkcjonowania systemów logistycznych, zapewnienia zaopatrzenia w wodę i inne media, czy przy usuwaniu zniszczeń w komunalnej infrastrukturze. Nawet w tak ciężko ostrzeliwanym Charkowie - wyliczał Viacheslaw Nehoda w trakcie kongresowej debaty „Samorządy dla Ukrainy”.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!