PARTNERZY PORTALU

Wiaczesław Nehoda: gminy to fundament rozwoju państwa

  • AKC    26 maja 2022 - 15:10
Wiaczesław Nehoda: gminy to fundament rozwoju państwa
Wiaczesław Nehoda podczas wizyty w Warszawie (fot. ZMP)

W czwartek, 26 maja, w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie przedstawicieli polskich miast, które mają miasta partnerskie w Ukrainie, z Wiaczesławem Nehodą, od 2014 roku wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy.
  • Wiaczesław Nehoda, jak kiedyś w Polsce duet Jerzy Regulski - Michał Kulesza, jest głównym autorem i skutecznym realizatorem procesu decentralizacji. Proces ten zapoczątkowało zwycięstwo na Majdanie ukraińskich małych ojczyzn, ogłaszających swoje europejskie aspiracje.
  • W latach 1990-98 był merem Tarnopola, działał też aktywnie w Związku Miast Ukrainy. 
  • Spotkanie z Nehodą w Warszawie zorganizował Związek Miast Polskich dzięki gościnności Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wiaczesław Nehoda 27 maja, w dniu święta polskiego samorządu terytorialnego, odbierze w Łodzi Nagrodę im. Prof. Jerzego Regulskiego, przyznaną mu przez Radę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Reforma samorządowa w Ukrainie

Podczas czwartkowego spotkania w gmachu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podkreślano, że  Ukraina zrealizowała bardzo trudną reformę decentralizacyjną, rozpoczętą w 2015 r. przez rząd byłego burmistrza Winnicy, Wołodymyra Hrojsmana, a zakończoną przed wyborami samorządowymi w październiku 2020 r., które mogły się odbyć już w nowym, efektywnym podziale administracyjnym.

Dzięki reformie samorządy uzyskały osobowość prawną, samodzielność i - w porównaniu z poprzednimi – całkiem niezłe środki finansowe. Podobnie jak w Polsce, reforma samorządowa w Ukrainie została powszechnie uznana za najbardziej udaną z ukraińskich reform. Polski przykład był dla Ukrainy jedną z inspiracji, a polscy eksperci - doradcami w I fazie przygotowań.

- Gminy, a więc ukraińskie gromady - to bardzo dobry fundament, podstawa, która zapewnia rozwój państwa - powiedział podczas spotkania w Warszawie Wiaczesław Nehoda. - Przekonaliśmy się, że gdyby nie reforma decentralizacyjna, jaką przeprowadziliśmy w Ukrainie, nie stawialibyśmy dziś takiego oporu agresorowi. W wielu miastach, m.in. w Kijowie, w pierwszych dniach wojny opór stawiali cywile, obrona terytorialna. Mieszkańcy Charkowa często na co dzień rozmawiają po rosyjsku, ale są patriotami Ukrainy i przede wszystkim swoich gromad, swoich małych ojczyzn - podkreślał.

Czytaj też: Raport: decentralizacja władzy zaciera różnice w podziale środków

Podczas spotkania polscy samorządowcy, m.in. prezydent Świdnicy Beata Słaniewska-Moskal i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, mówili o skutkach wojny w Ukrainie dla ich miast, o wdzięczności dla mieszkańców za gościnność i wysiłek w opiece nad uchodźcami. Rozmawiano także o planach na przyszłość: o potrzebie odnowieniu relacji partnerskich między polskimi i ukraińskimi miastami już po wojnie, o przyszłych projektach gospodarczych i o samorządności lokalnej. 

W spotkaniu uczestniczyła również wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Polska w pełni solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Przekazujemy pomoc humanitarną dla ukraińskich miast, organizujemy wsparcie dla uchodźców – podkreślała wiceminister
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas polsko-ukraińskiego spotkania przedstawicieli miast partnerskich.

Siła samorządności 

Wiaczesław Nehoda był w kwietniu gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas którego również mówił o ukraińskiej samorządności. 

- Dzięki decentralizacji i wzmocnieniu samorządów w Ukrainie, mogą one wykazać się skuteczną obroną przed rozpoczętą 24 lutego napaścią Rosji - mówił wiceszef resortu ds. rozwoju gmin Ukrainy.

Czytaj też: Polska jednym wielkim samorządem pomagającym uchodźcom. Co dalej?

- Przykładów takiego heroizmu jest wiele, między innymi przy organizowaniu przez ukraińskie samorządy obrony terytorialnej, a także w ramach zapewnienia funkcjonowania systemów logistycznych, zapewnienia zaopatrzenia w wodę i inne media, czy przy usuwaniu zniszczeń w komunalnej infrastrukturze. Nawet w tak ciężko ostrzeliwanym Charkowie - wyliczał Viacheslaw Nehoda w trakcie kongresowej debaty „Samorządy dla Ukrainy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!