Partnerzy portalu

Wiceminister Piontkowski wraz z uczniami z Radzymina porządkował groby na Cmentarzu Poległych

  • PAP
  • 29 października 2021 - 12:42
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w piątek, w ramach finału akcji "Szkoła pamięta", porządkował wraz z uczniami groby na Cmentarzu Poległych w Radzyminie koło Warszawy. Celem akcji jest upamiętnienie przez społeczności szkolne ważnych rocznic i postaci historycznych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz trzeci zaprosiło szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do udziału w akcji "Szkoła pamięta" - upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci. Tegoroczna edycja akcji była trzecią. Finał akcji odbywa się co roku w ostatni piątek października.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w ramach finału akcji wraz z uczniami klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie porządkował groby na tamtejszym Cmentarzu Poległych. Uczniowie tej szkoły porządkują je co roku przed dniem Wszystkich Świętych.

Wiceminister wraz z uczniami i dyrekcją szkoły złożył też wieńce i zapalił znicze przed mogiłami poległych w obronie ojczyzny w 1920 roku, a także pod pomnikiem katyńskim.

Cmentarz Poległych usytuowany jest na skraju Radzymina, w miejscu, w którym rozegrało się decydujące starcie Bitwy Warszawskiej. Znajdują się tutaj zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku. Jest też mogiła żołnierzy polskich z Września 1939 r., a także groby żołnierzy Polski Podziemnej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe by ramach akcji "Szkoła pamięta" realizowały działania związane z upamiętnieniem. Wskazuje propozycje działań: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych; odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat; zorganizowanie wycieczki patriotycznej; spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu; opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej; wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

Resort zachęca też placówki oświatowe do podzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Akcja "Szkoła pamięta" organizowana jest przez MEiN od 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W 2020 roku w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata. W 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 zachęcano przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

W czwartek, w przeddzień tegorocznego finału akcji, resort informował, że chęć udziału w niej zgłosiło ponad 10 tys. szkół i placówek oświatowych.

Każda szkoła i placówka, która zgłosiła swój udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom od ministra edukacji i nauki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!