Partnerzy portalu

Wiceminister Socha: nigdzie na świecie metoda in vitro nie odpowiada za dużą liczbę urodzeń

  • PAP
  • 9 lutego 2023 - 09:52
Nigdzie na świecie metoda in vitro nie odpowiada za dużą liczbę urodzeń dzieci – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zaznaczyła również, że "żadne badania naukowe nie potwierdzają, że zakaz aborcji wpływa na zmniejszenie dzietności". "Aborcja w krajach, gdzie jest ona szeroko dostępna, traktowana jest jako metoda kontroli urodzeń" - dodała.

Wiceszefowa MRiPS w TVP 1 została w czwartek zapytana o wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący przesłanki eugenicznej i o brak refundacji metody in vitro na notowany w Polsce spadek dzietności.

"Nigdzie na świecie metoda in vitro nie odpowiada za dużą liczbę urodzin" - powiedziała wiceminister Socha. Zwróciła uwagę, że w Czechach, które często podawane są w mediach za przykład wpływu metody in vitro na wzrost urodzeń, dzięki tej metodzie zanotowano jedynie wzrost urodzeń o ok. 4 proc., co - według niej - pokazuje, że ta metoda nie ma wielkiego wpływu na skalę dzietności w kraju.

Zastrzegła również, że "żadne badania naukowe nie potwierdzają, że zakaz aborcji wpływa na zmniejszenie dzietności". Jak zaznaczyła, "jest wręcz przeciwnie". "Aborcja w krajach, gdzie jest ona szeroko dostępna, traktowana jest jako metoda kontroli urodzeń" - powiedziała wiceminister Socha.

Zaznaczyła, że "program 500 plus wpłynął na urodzenia". "Wystarczy porównać prognozy Głównego Urzędu Statystycznego liczone według trendów naturalnych i liczebności poszczególnych roczników do tego, co się wydarzyło w rzeczywistości. Widać, że dzięki programowi 500 plus odnotowujemy ponad sto kilkadziesiąt tysięcy dzieci więcej. Obserwujemy trwały i wyraźny wpływ tego programu, zwłaszcza na trzecie i kolejne dziecko" - wskazała Socha.

Przyznała, że wadą programu 500 plus jest to, że "wszedł on co najmniej 10-15 lat za późno, bo zmarnowaliśmy potencjał wyżu demograficznego, który dziś skończył 40 lat". "To jest katastrofa demograficzna, której można było zapobiec" - oceniła wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Powiedziała, że tym, co pomaga w decyzji o pierwszym dziecku, jest "stabilna praca".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!