Wiceminister Socha: nigdzie na świecie metoda in vitro nie odpowiada za dużą liczbę urodzeń
Zaznaczyła również, że "żadne badania naukowe nie potwierdzają, że zakaz aborcji wpływa na zmniejszenie dzietności". "Aborcja w krajach, gdzie jest ona szeroko dostępna, traktowana jest jako metoda kontroli urodzeń" - dodała.
Wiceszefowa MRiPS w TVP 1 została w czwartek zapytana o wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący przesłanki eugenicznej i o brak refundacji metody in vitro na notowany w Polsce spadek dzietności.
"Nigdzie na świecie metoda in vitro nie odpowiada za dużą liczbę urodzin" - powiedziała wiceminister Socha. Zwróciła uwagę, że w Czechach, które często podawane są w mediach za przykład wpływu metody in vitro na wzrost urodzeń, dzięki tej metodzie zanotowano jedynie wzrost urodzeń o ok. 4 proc., co - według niej - pokazuje, że ta metoda nie ma wielkiego wpływu na skalę dzietności w kraju.
Zastrzegła również, że "żadne badania naukowe nie potwierdzają, że zakaz aborcji wpływa na zmniejszenie dzietności". Jak zaznaczyła, "jest wręcz przeciwnie". "Aborcja w krajach, gdzie jest ona szeroko dostępna, traktowana jest jako metoda kontroli urodzeń" - powiedziała wiceminister Socha.
Zaznaczyła, że "program 500 plus wpłynął na urodzenia". "Wystarczy porównać prognozy Głównego Urzędu Statystycznego liczone według trendów naturalnych i liczebności poszczególnych roczników do tego, co się wydarzyło w rzeczywistości. Widać, że dzięki programowi 500 plus odnotowujemy ponad sto kilkadziesiąt tysięcy dzieci więcej. Obserwujemy trwały i wyraźny wpływ tego programu, zwłaszcza na trzecie i kolejne dziecko" - wskazała Socha.
Przyznała, że wadą programu 500 plus jest to, że "wszedł on co najmniej 10-15 lat za późno, bo zmarnowaliśmy potencjał wyżu demograficznego, który dziś skończył 40 lat". "To jest katastrofa demograficzna, której można było zapobiec" - oceniła wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Powiedziała, że tym, co pomaga w decyzji o pierwszym dziecku, jest "stabilna praca".
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.