Partnerzy portalu

Wiceszef MSZ: nie ma żadnego powodu, żeby wstrzymywać pieniądze w ramach KPO

  • PAP
  • 22 października 2021 - 08:12
Nie ma żadnego powodu, żeby wstrzymywać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził w piątek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Według niego, nie ma także podstawy, aby wiązać warunkowość z praworządnością.

Wiceminister SZ był w piątek pytany w Polskim Radiu24, co się stanie, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powiąże warunkowość z praworządnością.

"Nie ma takiej podstawy, w mojej opinii, w obecnych uwarunkowaniach prawnych, żeby używać środków finansowych jako szantażu i wyciągnąć taki wniosek, że wobec reform w polskim wymiarze sprawiedliwości jest zagrożony interes finansowy Unii Europejskiej" - odpowiedział.

"Jeżeli ktoś mi to udowodni, że wpływ polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości na interes finansowy Unii Europejskiej jest wymierny i szkodliwy, to naprawdę będę bardzo zobowiązany. Moim zdaniem takiego wywodu się przeprowadzić nie da" - dodał.

Szynkowski vel Sęk był także pytany, czy do Polski trafią pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. "Muszą być te pieniądze, ponieważ nie ma żadnego powodu, żeby nam te pieniądze wstrzymywać" - ocenił. "Trwa to dłużej niż powinno trwać" - przyznał. "Natomiast te pieniądze do nas trafią, prędzej czy później muszą do nas trafić" - stwierdził.

Dopytywany, kiedy Polska może liczyć na te środki, wiceminister przyznał, że nie jest w stanie tego oszacować. "Nie chce w tej sprawie prognozować" - dodał.

Przyjęcie planu KPO przez Komisję Europejską jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro. Mechanizm warunkowości daje możliwość wstrzymania wypłaty środków unijnych w przypadku zagrożenia interesu finansowego UE, czyli nieprawidłowości w związku z wydawaniem środków unijnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!