Partnerzy portalu

Wiceszef MSZ: Polonia i Polacy są za granicą ambasadorami Polski

  • PAP
  • 3 lutego 2023 - 16:40
Polonia i Polacy są za granicą ambasadorami Polski - oświadczył wiceszef polskiej dyplomacji Arkadiusz Mularczyk, który spotkał się z amerykańską Polonią. Podziękował też Polonii za zaangażowanie na rzecz ojczyzny, za przeciwdziałanie fałszowaniu historii, dociekaniu prawdy i promowaniu naszego kraju.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mularczyk od niedzieli przebywa w USA. Podczas wizyty spotykał się z amerykańskimi kongresmanami i przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, a także z przedstawicielami amerykańskiej Polonii.

"Polonia i Polacy są za granicą ambasadorami Polski! Dziękuję, za Wasze zaangażowanie na rzecz ojczyzny, za przeciwdziałanie fałszowaniu historii, dociekaniu prawdy i promowaniu naszego kraju" - napisał na Twitterze Mularczyk. Do wpisu dołączył zdjęcia ze spotkania z Polonią.

Polski konsulat w Nowym Jorku poinformował na Twitterze, że podczas tego spotkania wiceszef MSZ przedstawił organizacjom polonijnym rezultaty ostatnich rozmów w ONZ oraz w Waszyngtonie ws. Raportu o Stratach Wojennych i roszczeniach Polski, a także "omówił możliwości zaangażowania i wsparcia przez Polonię w USA wysiłków MSZ".

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia tego roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!