Partnerzy portalu

Większe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Według szacunków, będzie około 20 proc. więcej obwodów wyborczych więcej. Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
  • Nowych obwodów wyborczych będzie mniej niż 6 tysięcy. Według szacunków, będzie to około 20 proc. więcej obwodów, niż dotychczas. Nowe obwody będzie można tworzyć także w miejscowościach, gdzie dotychczasowe obwody były duże i wyborcy musieli czekać w kolejkach do głosowania - powiedziała Magdalena Pietrzak.
  • Do utworzenia nowego obwodu konieczne jest spełnienie trzech przesłanek: musi dotyczyć miejscowości z co najmniej 200 mieszkańcami, w której nie było dotąd lokalu wyborczego, a także w zasobie gminnym musi być miejsce, w którym można zorganizować nowy lokal wyboczy - dodała.
  • Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych. Dokładna kwota nie jest jeszcze znana. Obecnie członek komisji może liczyć na 350 zł diety. Nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła dodatkowe uprawnienie dla członków obwodowych komisji wyborczych - zaznaczyła.

Nowych obwodów wyborczych będzie o około 20 proc. więcej niż dotychczas

Szefowa KBW oceniła na antenie RMF FM , że nowy podział obwodów wyborczych, wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu wyborczego, nie jest istotną zmianą, tylko techniczną. Zapewniła, że organy wyborcze zdążą z przygotowaniami do październikowych wyborów parlamentarnych.

Jak mówiła, nowych obwodów wyborczych będzie prawdopodobnie mniej niż 6 tysięcy; według szacunków, będzie to około 20 proc. więcej obwodów, niż dotychczas (obecnie to 27 tysięcy).

Do utworzenia nowego obwodu konieczne jest spełnienie trzech przesłanek

Pietrzak wskazywała, że zgodnie z nowymi przepisami do utworzenia nowego obwodu konieczne jest spełnienie trzech przesłanek: musi dotyczyć miejscowości z co najmniej 200 mieszkańcami, w której nie było dotąd lokalu wyborczego, a także w zasobie gminnym musi być miejsce, w którym można zorganizować nowy lokal wyboczy.

"Jak nie będzie takiego lokalu, to po prostu taki obwód nie zostanie utworzony. To nie jest tak, że będą budować nowe lokale, czy czegoś poszukiwać na siłę. Nie, gmina ma się zorientować, jakie ma w swoich zasobach możliwości: świetlice, budynki Ochotniczej Straży Pożarnej" - mówiła szefowa KBW. "W żadnym wypadku kościół" - dodała.

Nowe obwody będzie można tworzyć w miejscowościach, gdzie dotychczasowe były one za duże

Szefowa KBW zwracała również uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami, nowe obwody będzie można tworzyć także w miejscowościach, gdzie dotychczasowe obwody były duże i wyborcy musieli czekać w kolejkach do głosowania.

Według szacunków, będzie około 20 proc. więcej obwodów wyborczych, niż dotychczas (fot. PTWP)
Według szacunków, będzie około 20 proc. więcej obwodów wyborczych, niż dotychczas (fot. PTWP)

Przyznała, że ma obawy dotyczące tego, czy znajdą się chętni do wszystkich obwodowych komisji wyborczych. "Staram się optymistycznie podchodzić do tego, bo już mamy zgłoszenia chętnych" - dodała.

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Zapowiedziała jednocześnie, że będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych. Dokładna kwota - podkreśliła - nie jest jeszcze znana. Obecnie członek komisji może liczyć na 350 zł diety.

Pietrzak przypomniała, że nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła dodatkowe uprawnienie dla członków obwodowych komisji wyborczych - mają możliwość zwolnienia od pracy za wynagrodzeniem; dotąd mieli oni możliwość uzyskania urlopu bezpłatnego.

Terminy wyborów 15 i 22 października są całkiem dobre

Szefowa KBW była pytana, kiedy powinny odbyć się wybory parlamentarne. Zgodnie z konstytucją muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Jak oceniła, "niefortunne" są dwa ostatnie terminy, ponieważ przypadają przed bądź po długim weekendzie, związanym z Dniem Wszystkich Świętych. Dodała, że oba terminy - 15 i 22 października - są "całkiem dobre".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!