Partner portalu

Większy Rzeszów? Bez zgody mieszkańców będzie trudniej

  • PAP
  • 22 kwietnia 2016 - 18:29
• Wojewoda podkarpacki zaopiniowała projekt zmiany granic Rzeszowa.
• Pozytywnie oceniła propozycję włączenie do miasta jednego sołectwa z gminy Świlcza.
• Dla pozostałych propozycji aneksji wydała opinie negatywne. Z powodu sprzeciwu tamtejszych mieszkańców.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała opinię dotyczącą zmiany granic Rzeszowa. Pozytywnie zaopiniowała włączenie do miasta sołectwa Bzianka, które obecnie jest częścią gminy Świlcza. Ostateczną decyzje podejmie rząd do końca lipca.

O przymiarkach Rzeszowa do powiększenia swego terytorium - czytaj tutaj.

Samorząd Rzeszowa starał się o włączenie do miasta, oprócz Bzianki, także całej gminy Krasne oraz innych sołectw, m.in. Matysówki, Miłocina, Malawy, Pogwizdowa Nowego i Zaczernia. Wojewoda zaopiniowane je jednak negatywnie. Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, wydanie opinii „poprzedzone zostało wnikliwą analizą”.

- Proponowane połączenie gmin (Rzeszów i Krasne) zostało negatywnie zaopiniowane m.in. ze względu na brak zgody mieszkańców gminy Krasne oraz negatywne opinie rady tej gminy oraz rady powiatu rzeszowskiego - dodała.

Uzasadniając pozytywną opinię odnośnie włączenia do Rzeszowa sołectwa Bzianka, Waksmundzka-Szarek podkreśliła, że zadecydowały o tym m.in. pozytywne wyniki konsultacji z mieszkańcami, brak negatywnej opinii rady gminy Świlcza oraz pozytywna opinia wójta tej gminy.

- Nie bez znaczenia były tu także uwarunkowania przestrzenne i społeczne łączące już to sołectwo z Rzeszowem - zaznaczyła.

Włączenie pozostałych sołectw zostało zaopiniowane negatywnie m.in. z powodu wyników konsultacji społecznych, w których mieszkańcy tych sołectw (oprócz Bzianki i Matysówki) opowiedzieli się przeciwko.

Teraz opinia wojewody zostanie przekazana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzję o ewentualnym poszerzeniu granic Rzeszowa podejmie Rada Ministrów do końca lipca.

Jak powiedział PAP sekretarz miasta Marcin Stopa, wnioski o poszerzenie granic były bardzo obszerne i były „formą propozycji do rozważenie”.

- Uważamy, że pani wojewoda bardzo rozsądnie podeszła do tematu - dodał.

Stopa zaznaczył, że prezydent miasta Tadeusz Ferenc zamierza teraz spotkać się z urzędnikami z MSWiA.

- Będzie zwracał uwagę na dwa aspekty. Jeśli chodzi o Matysówkę to mieszkańcy tego sołectwa opowiedzieli się w konsultacjach za przyłączeniem do Rzeszowa. Negatywna opinię wydała rada gminy. Rząd będzie musiał zdecydować, co jest ważniejsze, czy zdanie mieszkańców czy radnych - powiedział.

Drugą kwestią, którą w dyskusji z urzędnikami MSWiA ma podnosić Ferenc jest połączenie z gminą Krasne. Zdaniem Stopy, łączenie samorządów to kierunek, który rząd preferuje.

- Co prawda rada gminy Krasne opowiedziała się przeciwko i nie możemy liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 100 mln zł, ale na pewno korzyści byłyby spore. Poza tym grupa mieszkańców tej gminy zabiega o referendum ws. połączenia z Rzeszowem. Uważamy zatem, że ta sprawa nie jest jeszcze zamknięta - podkreślił Stopa.

Poszerzanie granic Rzeszowa to jeden z priorytetów rządzącego miastem od 2002 r. prezydenta Tadeusza Ferenca. Pierwsze rozszerzenie granic stolicy Podkarpacia miało miejsce w 2006 r., a potem następowało kilka razy do roku 2010.

Przed powiększeniem, w roku 2005, Rzeszów miał powierzchnię 54 km kw. i liczył 154 tys. mieszkańców. Obecnie jest to odpowiednio 117 km kw. i ponad 187 tys. mieszkańców

KOMENTARZE1

  • Grzegorz K. / Rzeszów 2016-04-24 08:59:16
    To dobrze, że Wojewoda wyraził pozytywna opinie w/s BZIANKI. Moim zdaniem powinna być także włączona do Rzeszowa MATYSÓWKA (66% mieszkańców ZA - tak jak w Bziance). W Matysówce nie było jednak zgody mieszkańców pozostałych miejscowości oraz Rady Gminy Tyczyn. BZIANKA powinna wejść do miasta na pewno... - a co do Matysówki to zobaczymy. Decyzja w drodze rozporządzenia RM - do końca lipca br.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!