Partnerzy portalu

Wielkopolanie zbierają pieniądze na renowację mogił powstańców wielkopolskich

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 12:27
Bez zbędnego namawiania Wielkopolanie wrzucają pieniądze do puszek osób kwestujących przy cmentarzach w regionie na renowację mogił powstańców wielkopolskich. Wolontariusze przyznają, że odbywająca się od lat zbiórka oraz jej cel są już dość powszechnie kojarzone.

Dzięki pieniądzom zebranym w poprzednich edycjach kwesty udało się wyremontować prawie tysiąc powstańczych grobów. Organizatorem "Zbiórki Powstańczej" jest Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz.

Wolontariusze zbierający pieniądze przy jednym z poznańskich cmentarzy powiedzieli PAP, że wchodzący na teren nekropolii z reguły kojarzą, na jaki cel pójdą pieniądze wrzucane do puszek.

"W tym roku uczestniczę w zbiórce po raz trzeci. Widzę, że osób kojarzących naszą kwestę jest z roku na rok coraz więcej. Ludzie sami nam mówią, że wiedzą, że to zbiórka na renowację miejsc pamięci związanych z powstaniem wielkopolskim" - powiedział PAP wolontariusz.

Słowa te potwierdziła kobieta wrzucająca, w imieniu rodziny, pieniądze do puszki. "Od kiedy kibice Lecha Poznań zbierają pieniądze na upamiętnianie powstańców wielkopolskich, zawsze staramy się w tych zbiórkach uczestniczyć. Mieliśmy powstańca w rodzinie męża - dziadek był kapitanem. Ta kwesta to bardzo cenna inicjatywa - pomaga uchronić te groby powstańców, którymi nikt inny już się nie opiekuje" - powiedziała PAP poznanianka.

Marcin Kawka, szef stowarzyszenia organizującego zbiórkę powiedział PAP, że cieszy go zaufanie, jakim mieszkańcy regionu traktują całe przedsięwzięcie. "Czujemy niezwykłą odpowiedzialność przed mieszkańcami Wielkopolski, bo to przecież oni składają się na to dzieło. Oni już nas znają, wiedzą, że będziemy na cmentarzach, bardzo chętnie wrzucają pieniądze do naszych puszek, ale i rozmawiają z nami" - powiedział.

Do tej pory dzięki zebranym w ramach akcji pieniądzom udało się wyremontować prawie tysiąc grobów powstańców wielkopolskich w regionie, w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim, kilkanaście pomników, kilkadziesiąt miejsc pamięci, a także oznaczyć ponad 3,6 tys. grobów powstańczych.

W tym roku zbiórka prowadzona jest nie tylko na cmentarzach, ale też w sieci: www.zrzutka.pl/zbiorka-powstancza.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. Na jego mocy do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!