Partnerzy portalu

Wielkopolska: komisja wyborcza nie dostała żadnego protokołu z powiatu

  • PAP
  • 17 listopada 2014 - 20:01 | Aktualizacja: 17 listopada 2014 - 20:06
Przez kłopoty z systemem większość komisji wyborczych z siedmiu prezydenckich miast Wielkopolski poda wyniki niedzielnych wyborów najwcześniej we wtorek. Nieznany jest też rezultat głosowania do sejmiku województwa.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Koninie Alina Stępień-Milukow poinformowała w poniedziałek PAP, że wyniki wyborów na prezydenta miasta będą znane prawdopodobnie we wtorek.

"Wprowadziliśmy i zweryfikowaliśmy wszystkie protokoły, wysłaliśmy polecenie, by system wygenerował wyniki. Otrzymaliśmy jednak polecenie przerwania pracy do wtorku do godz. 8 w związku z prowadzonymi pracami dotyczącymi pełnej sprawności systemu informatycznego" - podała Stępień-Milukow.

Czytaj też: Będzie alternatywny system podsumowania wyników wyborów

Problemy były też w Ostrowie Wielkopolskim - komisja przekazała, że wyniki poda we wtorek.

W Poznaniu do drugiej tury wyborów prezydenta miasta wszedł urzędujący prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który zdobył 28,6 proc. głosów oraz Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 21,45 proc. głosów. Są to jednak rezultaty podane przez PKW po podliczeniu 99,21 proc. protokołów.

W 2010 roku Ryszard Grobelny uzyskał w I turze wyborów 49,52 proc. głosów. Tadeusz Dziuba (PiS) miał 14,08 proc. poparcia. Bezpartyjny wówczas Jacek Jaśkowiak uzyskał 7,16 proc. głosów. W drugiej turze Grobelny wygrał z kandydatem PO Grzegorzem Ganowiczem uzyskując 66,26 proc. poparcia.

Czytaj też: Kaczyński: PiS zaproponuje zmiany w Kodeksie wyborczym

W Gnieźnie komisja wyborcza podała nieoficjalne wyniki na podstawie informacji ze wszystkich obwodów głosowania. W mieście o urząd prezydenta ubiegało się trzech kandydatów. Z rywalizacji wyborczej odpadł urzędujący prezydent Jacek Kowalski z SLD. W drugiej turze zmierzą się: Tomasz Budasz (PO) z Krzysztofem Ostrowskim (PiS).

W 2010 r. Jacek Kowalski wygrał wybory w Gnieźnie w pierwszej turze zdobywając 55,11 proc. głosów. Drugie miejsce uzyskał wówczas Dariusz Pilak (PO) z wynikiem 14,43 proc. głosów. Niecały procent mniej zdobył trzeci w wyborach Zbigniew Dolata z PiS. W 2006 roku Kowalski wygrał wybory w II turze z poparciem 64,07 proc.

W Kaliszu Miejska Komisja Wyborcza nie mogła podać wyników ze względu na błędy systemu. "Próbowaliśmy drukować wyniki do rady miasta. Na razie nie mamy wyników. Musimy chyba przejść na ręczne liczenie" - powiedziała PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Kaliszu Anna Krysicka.

Z informacji przekazanych PAP wynika, że wielkopolska Wojewódzka Komisja Wyborcza w poniedziałek nie otrzymała żadnego protokołu z powiatu i wieczorem zakończyła swoją pracę. Komisja ma wznowić działanie we wtorek o godz. 13, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwsze wyniki wyborów do sejmiku będą znane kilka godzin później.

PKW na porannej konferencji prasowej w Warszawie podała fragmentaryczne dane niedzielnego głosowania do sejmiku. Według danych PKW, PSL otrzymało 26,98 proc. głosów, PO 25,33 proc.; PiS 17,98 proc.; SLD 11,37 proc.; Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego 3,81 proc., Ruch Narodowy 1,11 proc. i Demokracja Bezpośrednia 0,58 proc.

W sejmiku województwa wielkopolskiego jest 39 radnych. Po wyborach w 2010 r. Platforma miała 17 radnych, jej koalicjant PSL - siedmiu, SLD dziewięciu, a PiS sześciu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!