Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Do tej pory w punktach drive-thru przebadano prawie 8 tys. mieszkańców regionu

  • PAP
  • 21 czerwca 2020 - 21:26
Prawie 8 tys. mieszkańców regionu przebadano do tej pory w mobilnych punktach drive-thru – poinformował w niedzielę PAP wojewoda wielkopolski. Dodał, że na początku przyszłego tygodnia do wszystkich komisji wyborczych powinny dotrzeć środki ochrony osobistej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podkreślił, że do tej pory w całym regionie wykonano ponad 100 tys. badań na obecność koronawirusa. "Wielkopolska jest drugim województwem w Polsce pod kątem liczby wykonanych testów" - powiedział.

"Do tej pory wykonaliśmy prawie 8 tys. testów mieszkańcom w ramach projektu drive-thru, który organizujemy wspólnie z Wojskami Obrony Terytorialnej i wojewódzką Inspekcją Sanitarną oraz poszczególnymi samorządami, gdzie to badanie się odbywa" - powiedział.

W poniedziałek i wtorek badania w mobilnym punkcie będą prowadzone w Lesznie. "Wszyscy mieszkańcy, którzy zapiszą się telefonicznie będą mogli mieć pobrany wymaz (…) Następnie wracamy na dwa dni do Ostrzeszowa, ponieważ była ogromna prośba, aby ponowić badania drive-thru w tym rejonie, z tego względu, iż wiemy, że dziś w Wielkopolsce nadal największym ogniskiem zakażeń jest powiat kępiński i ościenny powiat ostrzeszowski" - przyznał. Dodał, że w dalszej kolejności badania drive-thru będą ponownie prowadzone w Kaliszu i Krotoszynie.

Państwowa Komisja Wyborcza, na wniosek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wydała w piątek uchwałę zarządzającą, według której w dwóch gminach w kraju, w tym w wielkopolskiej gminie Baranów w powiecie kępińskim, głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że w gminie Baranów uprawnionych do głosowania jest przeszło 6 tys. osób, i że z głosowania korespondencyjnego wyłączony będzie tam jeden obwód utworzony na oddziale leczniczo-rehabilitacyjnym w Grębaninie.

Wojewoda wielkopolski podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wójtem gminy Baranów, żeby ustalić szczegóły przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. "Od wczoraj jest prowadzona szeroka akcja informacyjna w gminie Baranów. Pomagają nam m.in. strażacy, którzy informują mieszkańców o możliwości głosowania korespondencyjnego. Mieszkańcy mają czas do środy, aby zapisywać się na to głosowanie korespondencyjne i wszyscy, którzy się zapiszą otrzymają w czwartek i piątek pakiety wyborcze. Więc możemy powiedzieć, że wstępnie w środę będziemy znali frekwencję wyborczą w gminie Baranów" - powiedział Mikołajczyk.

Zapytany o zabezpieczenie członków komisji wyborczych w całym regionie wojewoda powiedział, że od ubiegłego tygodnia dystrybuowane są środki ochrony osobistej takie jak maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. "Jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia we wszystkich komisjach wyborczych w całej Wielkopolsce te środki ochrony osobistej będą. Jest odpowiednia aplikacja, w której gminy wpisują, ile potrzebują tych środków" - powiedział.

Dodał, że średnio każda komisja wyborcza na terenie województwa otrzyma około 200 rękawiczek, maseczek i 15 l płynu dezynfekującego.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2455 przypadków zakażeń koronawirusem. 170 osób zmarło, a 1734 osoby wyzdrowiały.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!