Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Koalicja KO, PSL i SLD-Lewica Razem w sejmiku

Do koalicji KO-PSL w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dołączyli radni SLD-Lewica Razem dołączyli . Dzięki tej decyzji koalicja będzie mieć w 39-osobowym sejmiku 25 mandatów; w opozycji pozostaną radni PiS.

Informację o poszerzeniu koalicji przekazali w piątek w Poznaniu jej reprezentanci przed pierwszą sesją sejmiku nowej kadencji.

Jak wyjaśnił dotychczasowy marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO), poszerzenie koalicji pozwoli dodatkowo ustabilizować sytuację w samorządzie województwa.

"Wynik wyborów samorządowych w zdecydowanej większości wykazał w Wielkopolsce poparcie dla idei decentralizacji państwa i silnej więzi z ideą UE. Tak zagłosowało wielkopolskie społeczeństwo i chcieliśmy połączyć siły, które podzielają te wartości" - powiedział.

Już wiadomo, że lewicowy radny Wiesław Szczepański będzie kandydatem na przewodniczącego sejmiku. "Podjęliśmy decyzję na szczeblu krajowym o tym, aby tam, gdzie jest to możliwe, wspierać KO i PSL. Stąd decyzja również o tym, aby przystąpić do tej koalicji w Wielkopolsce" - powiedział Wiesław Szczepański (SLD).

Czytaj też: W sejmikach już niemal wszystko jasne

W piątek odbywa się pierwsza sesja sejmiku, w trakcie której wybrany zostanie m.in. marszałek województwa i przewodniczący sejmiku.

W październikowych wyborach Koalicja Obywatelska uzyskała w wielkopolskim sejmiku 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy - jeden mandat.

Cztery lata temu PO zdobyła 13 mandatów i podjęła koalicyjną współpracę z PSL, które uzyskało 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!