Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Ruszyła zbiórka na renowację mogił powstańców wielkopolskich

  • PAP
  • 30 października 2021 - 11:38
Przez cały weekend i w poniedziałek 1 listopada przy cmentarzach w całej Wielkopolsce potrwa zbiórka na renowację mogił powstańców wielkopolskich. Dzięki pieniądzom zebranym w poprzednich kilkunastu edycjach kwesty udało się wyremontować prawie tysiąc grobów.

Organizatorem "Zbiórki Powstańczej" jest Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz. W tym roku w przedsięwzięciu uczestniczy prawie 400 wolontariuszy - powiedział PAP szef stowarzyszenia Marcin Kawka.

"Przyświecający nam cel to niezmiennie ocalenie przed zniszczeniem powstańczych mogił, remont pomników, miejsc pamięci, kultywowanie tradycji i krzewienie pamięci o powstaniu wielkopolskim" - powiedział.

Do tej pory dzięki zebranym pieniądzom udało się wyremontować prawie tysiąc grobów powstańców wielkopolskich w regionie, ale także w woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim, kilkanaście pomników, kilkadziesiąt miejsc pamięci, a także oznaczyć ponad 3,6 tys. grobów powstańczych.

"Niektóre groby były w naprawdę fatalnym stanie: zapadnięte, rozbite, bez tablic. Zależy nam na tym, by po przeprowadzonych pracach groby powstańców zachowały swą świetność na kolejne dekady" - powiedział Marcin Kawka.

W tym roku "Zbiórka Powstańcza" prowadzona jest nie tylko na cmentarzach, ale też w sieci: www.zrzutka.pl/zbiorka-powstancza.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. Na jego mocy do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!