Partnerzy portalu

Wielowieś: Uczniowie wręczyli Rzecznikowi Praw Dziecka tytuł Ambasadora Mediacji

W środę (25 kwietnia) uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielowsi w gminie Sieroszewice. wręczyli Rzecznikowi Praw Dziecka Markowi Michalakowi tytuł Ambasadora Mediacji.
  • Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się z 200 uczniami Szkoły Podstawowej w Wielowsi.
  • Otrzymał tytuł Ambasadora Mediacji.
  • Uczniom natomiast wręczono certyfikaty mediatora rówieśniczego.

"Celem wizyty ministra był udział w otwarciu Gminnego Centrum Mediacji w szkole oraz wręczenie certyfikatów uczniom, mediatorom rówieśniczym, którzy zakończyli szkolenia" - powiedziała dyrektor szkoły w Wielowsi Mirosława Kmiecik.

Podczas uroczystości, która odbyła się w środę, 22 uczniom wręczono certyfikaty mediatora rówieśniczego.

"Wierzę, że będziecie dobrze sprawować rolę mediatorów, będziecie weselsi i lepsi. Dobrze się stało, że mediacja zeszła do młodych ludzi i zaczyna krążyć po szkołach" - powiedział Michalak.

RPD dodał, że gdyby mediacja rówieśnicza była wprowadzona w szkole od dawna, "to dorośli dzisiaj nie wchodziliby sobie w słowo, nie używaliby agresywnych tekstów i mieliby więcej zrozumienia dla swoich adwersarzy".

Jego zdaniem dzieci muszą nauczyć się rozmawiać ze sobą, nie przemawiać do siebie i nie zadawać tylko retorycznych pytań. "Muszą nauczyć się używać słowa przepraszam i potrafić wewnętrznie przeczyścić pewne doświadczenia. Temu służy mediacja i takie ośrodki jak ten w Wielowsi" - podkreślił.

Dyrektor Kmiecik powiedziała, że nie każdy uczeń nadaje się na mediatora rówieśniczego. "Najpierw w szkole przeprowadziliśmy ankietę socjometryczną, rówieśnicy wskazali swoich kolegów, wybrali, ich zdaniem, osoby empatyczne, z którymi im się dobrze rozmawia, które rozumieją potrzeby innych i wcale nie muszą to być wybitni uczniowie w nauce. Później wybrani odbyli 30 godzin szkolenia ale nie wszyscy dotrwali do końca" - powiedziała.

Mediatorzy rówieśniczy są łącznikami między młodzieżą a nauczycielami mediatorami, których w szkole jest sześciu.

Uczennice Ania Skrzypek i Zuzia Gawron, które odebrały certyfikaty, powiedziały PAP, że łatwiej zwierzyć się ze swoich problemów rówieśnikom niż dorosłym. Zapewniły o swojej bezstronności i poufności w rozwiązywaniu konfliktów, bo "nie wolno rozpowiadać o problemach innych i trzeba dochować tajemnicy" - oświadczyły.

Z Gminnego Centrum Mediacji w szkole korzystać będzie osiem szkół w gminie Sieroszewice. "Będziemy świadczyć pomoc nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych" - poinformowała dyr. Kmiecik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!