Partnerzy portalu

Wiesław Szczepański przewodniczącym wielkopolskiego sejmiku

Wiesław Szczepański (SLD – Lewica Razem) wybrany został na przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego; wyboru dokonano w trakcie pierwszej sesji sejmiku nowej kadencji. W piątek (23 listopada) lewica poinformowała o dołączeniu do koalicji w wielkopolskim samorządzie.

W wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska uzyskała w 39-osobowym sejmiku województwa 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy - jeden mandat. W poniedziałek o zawarciu umowy koalicyjnej poinformowały KO i PSL, w piątek podano, że do tych sił dołączyła lewica.

W wyborach przewodniczącego sejmiku oddano 39 głosów. Szczepański był jedynym kandydatem. Zagłosowało na niego 38 osób - oznacza to, że głos na niego oddali również radni opozycyjnego PiS.

- Chcę być przewodniczącym wszystkich radnych, dla mnie jest najważniejsze dobro całego sejmiku. Mam nadzieję, że wraz ze wszystkimi radnymi będziemy mogli pracować dla rozwoju województwa, dla dobra Wielkopolan - mówił Szczepański.

Wyboru pogratulowała Szczepańskiemu m.in. radna PiS, wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. - Liczymy na to, że to, co pan przewodniczący zadeklarował przed swoim wyborem, że działamy ponad podziałami, dla dobra wspólnego, dla dobra Wielkopolan, że zależy nam na zrównoważonym rozwoju naszej Wielkopolski. Trzymamy za słowo w kolejnych głosowaniach - powiedziała tuż po wyborze przewodniczącego.

Czytaj też: W sejmikach już niemal wszystko jasne

W prezydium sejmiku znaleźli się też: Marek Gola i Małgorzata Waszak (KO) oraz Jarosław Maciejewski (PSL). Wiceprzewodniczącą nie została kandydująca w wyborach Marlena Maląg.

- Wyznaczyliście nowe standardy. To pierwszy raz, gdy opozycji nie ma w prezydium sejmiku. Wstyd mi - trzecia część składu sejmiku nie ma swojej reprezentacji w prezydium - skomentował wynik wyborów Zbigniew Czerwiński (PiS).

Radny KO Henryk Szopiński powiedział, że wybór był taki a nie inny w trosce o "spójność przekazu" członków prezydium w terenie.

- Nie może być tak, że koalicja rządząca nie ma wpływu na to co prezentuje przedstawiciel prezydium - przyznał.

Wiesław Szczepański ma 58 lat. Jest liderem struktur SLD w regionie i członkiem władz krajowych partii. Był wiceministrem w resorcie infrastruktury i posłem na Sejm czterech kadencji. W minionej kadencji sejmiku pełnił m.in. funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!