Partner portalu

Wigilie dla potrzebujących w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Kilkaset bezdomnych i ubogich uczestniczyło 24 grudnia w spotkaniu wigilijnym w Gdańsku w zabytkowej Wielkiej Zbrojowni w centrum miasta. Wigilia dla potrzebujących odbyła się w Gdańsku po raz dwudziesty siódmy.

Uroczystość organizuje co roku gdański oddział Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy.

Życzenia świąteczne uczestnikom spotkania złożyła zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz.

"Drodzy bracia - bo myślę, że wtedy, kiedy spotykamy się przy wigilijnym stole, łamiąc się chlebem, opłatkiem - jesteśmy wszyscy rodziną. Święta to czas myślenia o człowieku. Mam nadzieję, że nie tylko od święta będą tacy ludzie, którzy pomogą państwu troszczyć się o wasz los. Życzę wam, aby naprawdę na stole wigilijnym nie zabrakło wam niczego, co potrzebujecie" - powiedziała.

Zgromadzeni zaśpiewali kolędy "Przybieżeli do Betlejem" i "Wśród nocnej ciszy", a proboszcz parafii bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. Ireneusz Bradtke poprowadził krótką modlitwę wraz z czytaniem fragmentu Pisma Świętego. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem.

Na miejscu osoby ubogie mogły liczyć na tradycyjne wigilijne potrawy, w tym barszcz, żurek, bigos, białą kiełbasę, łazanki, śledzie, pierogi i ciasta.

Przygotowano także kilkaset paczek świątecznych z artykułami spożywczymi. W wydawaniu posiłków i paczek pomagali harcerze.

Zgodnie z wieloletnią tradycją świąteczna wieczerza dla samotnych i potrzebujących odbędzie się też 24 grudnia w godzinach popołudniowych w Gdyni, w dolnym kościele oo. franciszkanów. Spotkanie przygotowują wspólnie harcerze ZHR, Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni", Centrum Aktywności Seniora, Caritas, a także miejscy radni. Przy wigilijnym stole, na którym znajdą się m.in. barszcz z pasztecikami, ryba po grecku, kotlety rybne, kapusta z grzybami i słodkie wypieki, przygotowano około tysiąca miejsc.

O osobach ubogich i samotnych nie zapomniano też w Sopocie. Wigilia dla nich odbyła się 24 grudnia rano w Zespole Szkół Handlowych. Uroczystość zorganizowało Centrum Wolontariatu Caritasu Archidiecezji Gdańskiej przy wsparciu finansowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!