Partnerzy portalu

Wkrótce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. in vitro

  • PAP/aw
  • Opublikowano: 6 czerwca 2023 - 12:51
Pierwsze czytanie w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy dot. refundacji metody in vitro zaplanowane jest na najbliższe posiedzeniu Sejmu, na 15 czerwca - poinformowała posłanka KO Monika Wielichowska.
  • We wtorek w Senacie odbyła się konferencja prasowa z udziałem senator Agnieszki Gorgoń-Komor (KO), posłanki Moniki Wielichowskiej (KO) oraz wiceprzewodniczącej komitetu inicjatywy obywatelskiej "Tak dla in vitro" Małgorzaty Rozenek-Majdan.
  • Konferencja poprzedziła debatę ekspercką "In Vitro to życie".
  • Liczymy na to, że parlamentarzyści władzy, parlamentarzyści PiS-u również potraktują ten projekt i metodę in vitro, jako szansę, rozwój, więcej narodzin dzieci, inwestycję w przyszłość - dodała posłanka KO.

"In vitro to ludzie, in vitro to szansa dla tysięcy Polek i Polaków, by stali się rodzicami, dla kobiet, by stały się mamami. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par. Prawie 3 mln młodych Polek i Polaków, którzy są w wieku prokreacyjnym, zmaga się z niepłodnością. Jedyną metodą, która mogłaby temu zaradzić, by zmienić ten trend, jest dofinansowanie przez państwo metody in vitro" - powiedziała Wielichowska.

Dziś państwo często zastępują samorządy i finansują in vitro

Przypomniała, że takie "finansowanie miało miejsce w latach 2013-2016".

"Dzięki temu programowi, programowi dofinansowania przez państwo metody in vitro urodziło się ponad 22 tys. zdrowych, szczęśliwych dzieci. Niestety PiS ten program na początku swoich rządów zlikwidował. Dziś państwo często zastępują samorządy. To samorządy stają na wysokości zadania i ze swoich budżetów, niestety coraz skromniejszych, wbrew inflacji i drożyzny, jednak starają się metody dla swoich mieszkańców i mieszkanek dofinansowywać" - podkreśliła posłanka KO.

"My wrócimy do finansowania metody in vitro. Przygotowaliśmy wraz z komitetem społecznym +Tak dla in vitro+ projekt ustawy, który przewiduje dofinansowanie. 18 listopada zaczęliśmy zbierać podpisy, zakończyliśmy w marcu. Pół miliona podpisów złożyliśmy do laski marszałkowskiej. Pierwsze czytanie zaplanowane jest już niedługo, na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czwartek w godzinach wieczornych" - poinformowała.

"Liczymy na to, że parlamentarzyści władzy, parlamentarzyści PiS-u również potraktują ten projekt i metodę in vitro, jako szansę, rozwój, więcej narodzin dzieci, inwestycję w przyszłość" - dodała posłanka KO.

Chodzi o możliwość refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro

Rozenek-Majdan powiedziała, że kiedy kilka miesięcy temu ruszali w Polskę, żeby zbierać podpisy pod obywatelskim projektem, wiedzieli, że mają "wsparcie społeczne znaczne, bo to im okazywano".

"Nie spodziewaliśmy się, jak wielkie. Ludzie sami podchodzili, nie musieliśmy szukać chętnych do podpisywania. Oni sami się znajdowali. Musimy wam powiedzieć, że dopóki nie przywrócimy refundacji in vitro z budżetu państwa, dopóty po tej Polsce jeździć będziemy" - zapewniła.

"15 czerwca spotykamy się w Sejmie na pierwszym czytaniu, gdzie będziemy przedstawiali perspektywę rodzin, osób, które o dzieci starały się bardzo długo i perspektywę tych pacjentów, którzy inaczej, niż przez in vitro rodzicami stać się nie mogą" - dodała Rozenek-Majdan.

Zaznaczyła, że mamy najgorszą dzietność od czasów II wojny światowej i powinniśmy, jako państwo, zrobić wszystko, żeby pomóc tym, którzy rodzicami chcą zostać.

Senator Gorgoń-Komar podkreśliła, że "nie ma czasu na to, żeby nie poruszać tych tematów". "Świat nauki jest dzisiaj z nami. Odczarujemy tą wiedzę, która jest dosyć powszechna, żeby zobaczyć, jakie są nowe technologie, innowacje, jak naprawdę jest to oczekiwany temat" - wskazała.

Obywatelski projekt ustawy dotyczącej refundacji procedury in vitro zapowiedziała pod koniec września ub.r. Koalicja Obywatelska. Chodzi o możliwość refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Informowano wtedy, że Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na ten cel przeznaczać 500 mln zł.

W latach 2013-2016 na terenie całego kraju działał Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Był realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia i adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających określone kryteria. Obecnie tego typu programy realizują niektóre samorządy gminne.

Aby można było skierować do Sejmu obywatelski projekt ustawy, wymagane jest pod nim 100 tys. podpisów. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy na posiedzeniu Sejmu przeprowadza się w terminie trzech miesięcy od daty złożenia projektu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!