Partnerzy portalu

Władze Raciborza wspierają załogę Rafako. "To jeden z symboli miasta"

- Rafako na przestrzeni dekad stało się jednym z gospodarczych symboli Raciborza. Dlatego też szczególnie bliskie są mi problemy i wyzwania, przed którymi stoi spółka - mówi prezydent Raciborza, Dariusz Polowy. Podczas spotkań z prezesem firmy i związkowcami zapewniał o wsparciu miasta.
 • W czwartek (19 stycznia) w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się spotkanie prezydenta miasta Dariusza Polowego z prezesem Rafako, Radosławem Domagalskim-Łabędzkim oraz przedstawicielami związków zawodowych działających w firmie.
 • Podczas spotkań rozmawiano o bieżącej sytuacji spółki, możliwych scenariuszach dla niej oraz o zakresie zaangażowania i wsparcia działań przez nią podejmowanych przez władze miasta.
 • Trwa spor dotyczący bloku energetycznego w Jaworznie między spółkami Tauron i Rafako. Głos zabierają Morawiecki i Tusk.

Po czwartkowym spotkaniu z prezesem Domagalskim-Łabędzkim, prezydent Raciborza podkreślał, że na obecnym etapie daleko jest do definitywnych rozstrzygnięć w sprawie spółki. Wyraził także nadzieję na pozytywne zakończenie rozmów z Tauronem i zażegnanie problemów, z którymi boryka się obecnie jeden z symboli gospodarczych Raciborza.

- Rafako i cały zespół ludzi, którzy tam pracują, mają unikalne kompetencje. To, co oni robią w Polsce i za granicami sprawia, że nie tylko Racibórz, ale i cały kraj nie może sobie pozwolić na to, aby te kompetencje, unikalne umiejętności oraz wiedzę utracić. To byłaby strata trudna do udźwignięcia dla sektora energetycznego nie tylko w Polsce - podsumował po spotkaniu Dariusz Polowy.

Prezydent Raciborza spotkał się ze związkowcami działającymi w Rafako (fot. UMR)
Prezydent Raciborza spotkał się ze związkowcami działającymi w Rafako (fot. UMR)

Dariusz Polowy rozmawiał też ze związkowcami z Rafako.

- Rafako na przestrzeni dekad stało się jednym z gospodarczych symboli Raciborza. Częścią historii naszego miasta, oraz jego tożsamości. W przedsiębiorstwie tym pracują kolejne pokolenia raciborzan. Dlatego też szczególnie bliskie są mi problemy i wyzwania, przed którymi stoi spółka, od tak wielu lat dumnie reprezentująca Racibórz, zarówno w polskiej jak i światowej energetyce. Podczas spotkania zapewniłem o pełnym wsparciu ze swojej strony i uczynieniu co w mojej mocy, aby pomóc spółce w tym szczególnym dla niej okresie - mówił po tym spotkaniu Polowy.

Spór mierzy Rafako a Tauronem dotyczący bloku energetycznego w Jaworznie ( fot. mat.pras.)
Spór mierzy Rafako a Tauronem dotyczący bloku energetycznego w Jaworznie ( fot. mat.pras.)

Spór dotyczy bloku energetycznego w Jaworznie. Głos zabierają Morawiecki i Tusk

Przypomnijmy, trwa spor dotyczący bloku energetycznego w Jaworznie między spółkami Tauron i Rafako. Energetyczna spółka zarzuca Rafako błędy projektowe dotyczące m.in. kluczowych układów technologicznych: zespołów młynowych, układu odpirytowania, odżużlacza, instalacji transportu żużla oraz komory paleniskowej. Z kolei Rafako informowało wcześniej, że przyczyną kłopotów w eksploatacji bloku jest nieodpowiedniej jakości węgiel, niezgodny z parametrami wynikającymi z kontraktu.

"Liczymy na poważne rozmowy zmierzające do polubownego rozwiązania kwestii spornych. Warunkiem ich powodzenia jest wycofanie się Rafako z pomysłu dotyczącego nieuzasadnionych roszczeń, wydłużenia gwarancji oraz przedstawienia realnego harmonogramu usunięcia zidentyfikowanych wad i usterek" - powiedział prezes spółki Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

Głos w sprawie zajął też premier Mateusz Morawiecki.

 - Prokuratoria Generalna pomaga w mediacjach między Tauronem a Rafako, ale do tanga trzeba dwojga; liczę na dobrą wolę po stronie obu tych podmiotów - każdy powinien trochę ustąpić - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Toruniu.

W piatek (20 stycznia) tez do siedziby Rafako w Raciborzu przyjechał Donald Tusk. Lider Platformy spotkał się w piątek rano z załogą energetycznej spółki. Tusk oświadczył, że Rafako "trzeba ratować". Jak dodał, w sprawie sporu tej spółki z Tauronem potrzebne są "jednoznaczne decyzje, które są w rękach tych, którzy dziś rządzą".

KOMENTARZE3

 • Garfield 2023-01-20 18:54:45
  To niech miasto postawi im równie symboliczny pomnik ale niech nie pompują pieniędzy podatnika w niwydolneha trupa
 • Realia 2023-01-20 17:03:30
  Do Karol Marks: Władzom miasta nic do tego, co robi właściciel, w swojej firmie. Wiśniewscy i tak stracili ogromne pieniądze na Rafako. Dowiedz się ile zapłacili, za pakiet akcji, a ile on jest teraz warty.
 • Karol Marks 2023-01-20 16:09:48
  A gdzie były władze Raciborza, kiedy przez długie lata rodzina Wiśniewskich i ich przydupasy łupiły RAFAKO z gotówki, wypłacały sobie wielomilionowe premie i bonusy, kiedy zwalniali setki specjalistów najwyższej klasy, żeby starczyło kasy dla kierownictwa???!!! No gdzie były władze Raciborza???!!!...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!