Partnerzy portalu

Włocławek: Nowy ordynariusz włocławski: pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce

  • PAP
  • 19 czerwca 2021 - 13:49
Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce - powiedział bp Krzysztof Wętkowski w czasie ingresu do katedry włocławskiej, będącym liturgicznym objęciem diecezji.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mszę świętą wraz nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio i prymas, metropolita gnieźnieńska abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród licznych hierarchów obecny był prymas senior abp Henryk Muszyński, który w przeszłości był biskupem włocławskim, a później metropolitą gnieźnieńskim.

Bp Wętkowski został mianowany 77. ordynariuszem włocławskim przez ojca świętego Franciszka 27 kwietnia, a diecezję objął kanonicznie 7 czerwca. Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dotychczasowy ordynariusz bp Wiesław Mering zrezygnował w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

W homilii bp Wętkowski nawiązując do patrona diecezji włocławskiej św. Józefa, powiedział, że powinniśmy zarazić się jego milczeniem.

"Potrzebne jest nam józefowe milczenie. Pozwólmy zarazić się milczeniem św. Józefa. Bardzo nam tego potrzeba w świecie często zbyt hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchiwaniu w głos Boga. Józef najroztropniejszy. Milczenie jest znakiem roztropności. Żyjemy w czasach przegadanych, wielu ma receptę na wszystko - proste rozwiązania dla trudnych i skomplikowanych spraw. Tymczasem człowiek roztropny widzi zło, ale za nim nie idzie. Rozważa co jest wolą bożą i za nią pójdzie. Roztropność to rozważanie z Bogiem swoich decyzji. Pierwszym stopniem roztropności jest uznanie własnej ograniczoności" - mówił biskup.

Ordynariusz włocławski zaznaczył, że Jezus wiele razy przywołuje cnotę roztropności.

"Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce. Człowiek roztropny na kroki swe zważa. Józef najsprawiedliwszy. Sprawiedliwość to nie tylko działanie zgodne z prawem, lecz szukanie wpierw Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, aby wszystko inne było nam dodane. Doskonała sprawiedliwość polega zgodnie z tym czego chce Bóg i Bóg zasadą postępowania i wewnętrzną przyczyną wszelkiego działania" - podkreślił bp Wętkowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!