Partnerzy portalu

Wójcik o decyzji TSUE ws. Turowa: to skandal; koszty społeczne i gospodarcze mogą być ogromne

  • PAP
  • Opublikowano: 21 maja 2021 - 14:39
To skandal; koszty społeczne i gospodarcze mogą być ogromne, a na decyzji zarobią sąsiednie państwa - tak wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik odniósł się w piątek do decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił, że decyzja TSUE jest skandalem. "Złoże w kopalni Turów jest eksploatowane od dziesiątków lat. Dziś sędziowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazali natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Tak, to skandal. Koszty społeczne i gospodarcze mogą być ogromne. Na decyzji zarobią sąsiednie państwa" - napisał na Twitterze.

Według wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, decyzja TSUE wskazuje, iż konieczna jest stanowcza reakcja i reforma unijnego sądownictwa. "Unia musi zacząć respektować zasadę pewności prawa i praworządności. Kolejny raz mamy do czynienia z ingerencją w polską suwerenność bez podstawy w zapisach traktatowych" - napisał na Twitterze.

"Niemcy otwierają nowe kopalnie węgla brunatnego, a Polska ma je zamykać z dnia na dzień, bo TSUE tak rozkazuje" - napisał z kolei wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta. "Teraz chyba rozumiecie o co idzie gra w sądownictwie? Chodzi po prostu o pozbawienia Polski prawa do decydowania co się w Polsce dzieje" - dodał we wpisie na Twitterze.

"Jako Solidarna Polska od dłuższego czasu przestrzegamy przed postępującą pozaprawną ingerencją organów UE w sprawy Polski. Mam nadzieję, że tym razem reakcja naszego państwa będzie stanowcza i zdecydowana" - dodał Kaleta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!