Partnerzy portalu

Wojewoda i organizatorzy złożyli odwołania ws. "Marszu Niepodległości"

Wojewoda mazowiecki i organizatorzy "Marszu Niepodległości" odwołali się w czwartek od orzeczenia, w którym stołeczny sąd uchylił decyzję wojewody o rejestracji tego marszu - dowiedziała się PAP w warszawskim sądzie okręgowym.

Odwołania trafiły już do sądu apelacyjnego, który zgodnie z przepisami ma 24 godziny na rozpoznanie tych zażaleń od momentu wpływu akt.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości". Tym samym sąd uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Sędzia Andrzej Sterkowicz, uzasadniając postanowienie sądu w tej sprawie, podkreślił, że zgodnie z przepisami o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń można zwrócić się, jeżeli m.in. zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora, co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał przy tym, że prezydent Warszawy w 2020 r. wydał decyzję o zakazie organizacji "Marszu Niepodległości", którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny. Według sądu marsz z 2020 r. miał charakter nielegalny.

W konsekwencji, zdaniem sądu okręgowego, Marsz Niepodległości z 2020 r. nie był wydarzeniem, które uprawnia do zezwolenia na organizację wydarzenia o charakterze cyklicznym.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w poniedziałek poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu.

KOMENTARZE1

  • Mao 2021-11-02 15:01:02
    wojewoda ręka w rękę z narodowcami, wszak nie darmo dostali kilka milionów na pałki i kastety.. uuuu pardon na symbole narodowe.. maski na twarze, race i inne biało czerwone i brunatne uzbrojenie. W Niemczech zaczynało się podobnie. SA .. ein Reich, ein Volk, ein Fuchrer . Kosciół całkowicie zblatow...ał sie z pisem więc będzie nawet z ambon zaproszenie. A nawet jeżeli zostanie dalej nielegalny to cóż zrobią im policjanci i prokuratorzy zera .. Toć to przecie państwo prawa. A jak walną jakiegoś lewaka to kurwizja i tak będzie piała , że to on pobił narodwców czytaj neofaszystów.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!