Partnerzy portalu

Wojewoda kujawsko-pomorski: sytuacja w szpitalach trudna, przybywa chorych na COVID-19

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 15:38
Przybywa chorych w na COVID-19 w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego. Jest ich o połowę mniej niż rok temu, ale sytuacja na oddziałach jest bardzo trudna - powiedział w piątek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Obecnie w szpitalach przebywa 607 pacjentów, z których 55 wymaga respiratorów. Przygotowanych jest 691 miejsc i 71 respiratorów. Według informacji Ministerstwa Zdrowia w województwie stwierdzono 507 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły dwie osoby, z których jedna miała choroby współistniejące, a w drugim przypadku wyłączną przyczyną zgonu był COVID-19.

"W regionie na dobę wykonywanych jest około 4 tys. testów na obecność koronawiursa. Około 20 proc. testów jest pozytywnych, a jeszcze dwa-trzy tygodnie temu było to 12 proc. Funkcjonuje 31 punktów wymazowych stacjonarnych i działa 10 karetek wymazowych. NFZ i Sanepid reagują na bieżąco, w razie potrzeby wydłużają czas pracy punktów wymazowych. Oczekiwanie na wynik jest maksymalnie krótkie" - mówił na konferencji prasowej wojewoda.

W kwarantannach przebywa 17,6 tys. osób, a ponad 6 tys. w izolacji. "Wraz z komendantem wojewódzkim policji apeluję, żeby te osoby korzystały z aplikacji +kwarantanna domowa+. To bardzo ułatwia pracę policjantów, sprawia, że sprawniej można zarządzać tym procesem kontroli kwarantann i i izolacji" - dodał Bogdanowicz.

W związku z pogarszającą się sytuacją podjęto decyzję, że każdy szpital ma mieć miejsca dla pacjentów covidowych i to jest obecnie wdrażane. Nie może to odbywać się kosztem oddziałów wewnętrznych, na których przybywa wielu pacjentów. Ma być 1110 dostępnych miejsc covidowych.

W regionie funkcjonują wspólne patrole policji i żołnierzy WOT, które zwracają uwagę na stosowanie zasady DDM. W czwartek policja pouczyła 260 osób i wystawiła 103 mandaty za brak maseczek ochronnych.

Bogdanowicz zaznaczył, że policja jest też zaangażowana w dostarczanie szpitalom środków ochrony osobistej i sprzętu. Z kolei żołnierze WOT dostarczają butle tlenowe do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Toruniu, w którym część z łóżek podłączona jest do indywidualnych butli.

"Chciałbym bardzo podziękować za wsparcie w tym rudnym okresie wojsku, policji, Straży Granicznej, a także straży pożarnej" - podkreślił wojewoda.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!