Partnerzy portalu

Wojewoda łódzki: nie byłoby niepodległości, gdyby nie wysiłki pokoleń naszych przodków

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 14:26
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się w archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej. Bez walki nie byłoby tego dnia. Nie byłoby niepodległości, gdyby nie wysiłki wielu pokoleń naszych przodków - powiedział przed świątynią wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Po mszy za Ojczyznę w łódzkiej archikatedrze celebrowanej przez metropolitę łódzkiego abp Grzegorza Rysia do zgromadzonych przed świątynią łodzian zwrócił się wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

"11 listopada czcimy symbolicznie odrodzenie się w 1918 roku Państwa Polskiego. Nie byłoby tego szczęśliwego dnia, nie byłoby niepodległości, gdyby nie wysiłki wielu pokoleń Polaków, naszych przodków, którzy od końca wieku osiemnastego dążyli do narodowego odrodzenia i do zmobilizowania sił Polaków" - przypomniał wojewoda Bocheński. "Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie, ile trudów i przeszkód musieli przejść" - podkreślił.

"Cała elita narodu dążyła ze wszystkich sił do odrodzenia Polski. Wiele wśród nich było różnic, rozbieżności, niuansów, ale był jeden wspólny mianownik: uparte dążenie Polaków do odrodzenia swojego państwa" - mówił wojewoda łódzki.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, wśród których był minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz reprezentanci parlamentu, samorządów, wielu instytucji i urzędów, służb mundurowych a także młodzież szkolna i łodzianie.

Przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza na placu przed archikatedrą złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Potem odbyła się defilada kompanii honorowych. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu niedaleko Dworca Fabrycznego po południu Społeczny Komitet Obchodów Świąt i Rocznic im. Grzegorza Palki zorganizował obchody Narodowego Święta Niepodległości, które zakończyły się złożeniem kwiatów przed monumentem marszałka - twórcy odrodzonego Państwa Polskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!