Partnerzy portalu

Wojewoda lubelski: do końca maja zwolnimy 563 łóżka covidowe

  • PAP
  • 5 maja 2021 - 14:14
Do końca maja planowane jest odmrożenie 563 łóżek covidowych w szpitalach woj. lubelskiego. Dla pacjentów chorych na COVID-19 pozostanie 1835 łóżek – zapowiedział w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Duża liczba wolnych łóżek skłania nas do realizacji planu odmrożeń, który prowadzony jest od końca marca" - powiedział Sprawka podczas wideokonferencji.

Wojewoda lubelski poinformował, że liczbę łóżek przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów zarażonych koronawirusem zmniejszono dotychczas o 133 - w tym o 13 łóżek respiratorowych - w stosunku do stanu maksymalnego w szczycie trzeciej fali pandemii. Dotyczy to szpitali w Kraśniku, Włodawie, Parczewie, szpitala wojewódzkiego w Zamościu i szpitala tymczasowego w Lublinie.

Według planu do 10 maja liczba łóżek covidowych spadnie o 80, a między 10 a 17 maja - o kolejne 242. Mniej łóżek dla pacjentów zarażonych będzie m.in. w szpitalach w Chełmie, Zamościu, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Krasnymstawie, szpitalu wojskowym w Dęblinie i szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie.

24 maja dla potrzeb niezarażonych pacjentów przywrócone ma być następne 17 łóżek w szpitalu wojewódzkim w Chełmie. "Do 31 maja nastąpi ostatnia zaplanowana akcja odmrożeń - w sumie 91 łóżek - i będzie to zamknięcie w tej chwili zaplanowanego procesu" - zapowiedział Sprawka.

Łącznie na koniec maja liczba łóżek covidowych będzie mniejsza o 563 w stosunku do maksimum w szczycie trzeciej fali pandemii. Dla pacjentów chorych na COVID-19 pozostanie 1835 łóżek, w tym 195 respiratorowych. Według wojewody powinno to pozostawić bezpieczną rezerwę łóżek dla zarażonych pacjentów.

"Zakładając, że nic się nie zmieni, jeśli chodzi o stopień obłożenia chorymi łóżek, to mielibyśmy bufor w liczbie - dla dorosłych - około 444 łóżek" - powiedział Sprawka.

Szpital tymczasowy w Lublinie - gdzie liczbę gotowych łóżek zmniejszono do 94, w tym 10 respiratorowych - ma funkcjonować do końca grudnia. Także, jeśli nie będzie potrzeby umieszczania w nim zarażonych pacjentów, bo ich liczba będzie spadać i zostaną przyjęci na specjalistyczne oddziały zakaźne w innych szpitalach. "Wówczas szpital tymczasowy postawiony byłby w stan pasywny, ale utrzymany w gotowości rozwinięcia do końca grudnia" - powiedział wojewoda.

"Taką mamy strategię, (…) żeby jak najszybciej odmrażać łóżka w szpitalach systemowych, te które nie były zakaźnymi, żeby można w pełni realizować zabiegi planowe" - podkreślił Sprawka.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie we wtorek było 2069 łóżek covidowych, z czego 1039 zajętych. Z 222 respiratorów 105 było zajętych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!