Partnerzy portalu

Wojewoda lubelski: W ciągu najbliższych dni statystyki mogą być smutne

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 18:03
W ciągu najbliższej dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne - przekazał PAP w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka. W czwartek na Lubelszczyźnie odnotowano rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał PAP w czwartek, że dzisiejszy wskaźnik zakażeń w województwie lubelskim - który wyniósł 2110 zachorowań - jest największą liczbą od początku pandemii. W trzeciej fali rekord zakażeń wyniósł 1314.

"Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to wzrost zakażeń o 42 proc. W skali kraju ten wzrost tydzień do tygodnia wynosi 86 proc. Jedną z przyczyn tego wzrostu może być większa mobilność w okresie Dnia Wszystkich Świętych. Mam nadzieję, że ten wzrost jest chwilowy" - zaznaczył wojewoda lubelski.

Dodał, że liczba zgonów w regionie lubelskim od kilku dni jest stosunkowo wysoka. W czwartek resort zdrowia poinformował o 60 zgonach z powodu COVID-19 na Lubelszczyźnie. "Dzisiejsza liczba to jest pewien efekt kumulacji informacji od koronerów z ostatniego weekendu, niemniej jednak wczorajsze 36 zgonów i dzisiejszych 60 - w tym, w obu sytuacjach 8 zgonów bez chorób współistniejących - świadczy o tym, że ta wersja wirusa jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale jest też bardziej zjadliwa" - zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Zdaniem wojewody, większa liczba zgonów może się utrzymywać na wysokim poziomie ze względu na to, że wzrasta liczba hospitalizacji. "Dzisiaj mieliśmy 1525 osób hospitalizowanych, w tym 113 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu najbliższej dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne" - zaznaczył Lech Sprawka.

Jak przekazał, lekarze informują, że w przypadku mutacji delta przebiegi choroby COVID-19 są znacznie ostrzejsze. "Stąd tym głośniejszy apel o przestrzeganie zasad epidemicznych oraz szczepienie się przeciw COVID-19, a przez to zabezpieczenie siebie, najbliższych i najbliższego otoczenia przed zachorowaniem" - dodał wojewoda.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 2110 nowych zakażeniach i 60 zgonach z powodu COVID-19 w województwie lubelskim. Prawie 35 tys. osób objętych jest kwarantanną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!