Partnerzy portalu

Wojewoda małopolski: w ciągu tygodnia wzrost łóżek o 808; ponad połowa mieszkańców niezaszczepiona

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 13:07
Do 19 listopada zakładamy wzrost bazy łóżkowej o 808 łóżek, w tym 61 respiratorowych - poinformował w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Docelowo łóżek ma być 2277; zwiększana będzie też liczba tych przeznaczonych dla dzieci. Ponad połowa mieszkańców regionu nie jest zaszczepiona.

Wojewoda podczas briefingu prasowego mówił też o kwestii dostępności zespołów ratownictwa medycznego. "Podjęliśmy decyzję, że od 17 listopada - wstępnie taka data jest przez nas zakładana - do końca grudnia na terenie województwa uruchomimy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego, które sprawią, że nie powinno być sytuacji, w której zabraknie karetek" - zadeklarował Łukasz Kmita.

Decyzja podjęta została wspólnie z tarnowskim i Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym. Najwięcej dodatkowych karetek jeździło będzie w regionie karpackim, czyli na terenie Tarnowa i Nowego Sącza - łącznie dziesięć zespołów (dwa zespoły pracujące w trybie 24-godzinnym, trzy w 12-godzinnym i cztery w 8-godzinnym). Z kolei w rejonie krakowskim dodatkowo pracować będzie siedem zespołów - w trybie 24-godzinnym.

Wojewoda ocenił, że "wszyscy z niepokojem patrzymy na rozwój sytuacji epidemicznej w Małopolsce", bo liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 wzrasta; pomiędzy 4 a 11 listopada wzrosła o 316. Podobnie sytuacja wygląda z liczbą respiratorów - 4 listopada potrzebowało ich mniej niż 50 osób, w piątek potrzebuje ich już ponad 70 pacjentów.

W związku z pogarszającą się sytuacją między 1 a 11 listopada liczba tzw. łóżek covidowych wzrosła o 350. Dla pokazania skali zjawiska wojewoda przypomniał, że między 11 października a 11 listopada, czyli w ciągu miesiąca, liczba miejsc dla zakażonych pacjentów podwoiła się.

Kmita poinformował, że teraz "wchodzimy w piąty etap strategii, która została przygotowana wspólnie z dyrektorami szpitali", a osiągnięty zostanie on 15 lub 16 listopada.

"Co ważne, od 10 listopada do 19 listopada zakładamy wzrost bazy łóżkowej o 808 łóżek. To bardzo duża liczba - zawarto w niej liczbę łóżek respiratorowych, które są konieczne, bo widzimy ich dużą zajętość; dlatego też 61 łóżek respiratorowych musi powstać, aby w Małopolsce wszyscy mogli czuć się bezpiecznie" - powiedział wojewoda.

Wskazał również, że kolejny, szósty etap strategii, również uzgodniony z dyrektorami szpitali, wprowadzany będzie od 22 do 23 listopada.

"Uznaliśmy, że już dzisiaj muszą mieć oni świadomość, iż w przypadku pogarszającej się sytuacji w Małopolsce - a prawdopodobnie do końca listopada ta sytuacja będzie się pogarszać - będziemy zmuszeni do wydania kolejnych decyzji dotyczących łóżek covidowych, (zwiększania ich) do docelowego poziomu 2277 łóżek, w tym 184 łóżek respiratorowych" - wyjaśnił wojewoda.

Wyraził nadzieję, że tak duża liczba powinna zabezpieczyć mieszkańców, którzy ewentualnie potrzebowali będą pomocy. Natomiast zarządzający placówkami mają świadomość, że tego typu decyzje wiązały się będą z "pewnymi ograniczeniami" w dostępności do specjalistycznej opieki, niezwiązanej z leczeniem zakażenia wirusem.

"Ale rozwój epidemii i fakt, że tylu mieszkańców się nie zaszczepiło - przypominam, że w Małopolsce 55 proc. mieszkańców nie jest zaszczepionych - powoduje, że decyzje dotyczące zabezpieczenia łóżek respiratorowych muszą być realizowane" - powiedział wojewoda.

Obrazując tendencje wzrostową, Kmita wskazał, że już od piątku w Małopolsce będzie o 77 łóżek - w tym o dwa respiratorowe - więcej.

Ponadto zwiększana będzie też liczba łóżek dla dzieci. "W tej chwili mamy 39 łóżek dla dzieci z podejrzeniem i 36 z potwierdzonym zakażeniem. One funkcjonują w szpitalu Żeromskiego w Krakowie, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i w szpitalu Szczeklika w Tarnowie" - podał wojewoda. Jak dodał, w porozumieniu z dyrektorem ostatniej z tych placówek "w najbliższych dniach" pojawi się tam 11 dodatkowych miejsc.

W walkę włączone zostaną też placówki, które nie należą do szpitali samorządowych - powiatowych lub wojewódzkich. Zdaniem wojewody kluczem w walce z rozpędzającą się pandemią jest wyprzedzanie jej skutków, bowiem rozmowy z przedstawicielami sanepidu i ekspertami wskazują, że do końca listopada liczba chorych w Małopolsce będzie wzrastać.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!