Partnerzy portalu

Wojewoda mazowiecki: obecnie przygotowane są 3 023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 miejsca respiratorowe

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 16:21
Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie przygotowane są 3 023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 2 465 łóżek. W Warszawie wyznaczone są 1132 łóżka (zajętych 935) - przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Jak przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego "od połowy października br. baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o ok. 2 tys. miejsc". "Wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentów z Covid-19 przy zachowaniu jak największej dostępności do świadczeń dla pacjentów również z innymi schorzeniami" - napisano w komunikacie. Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7 szpitali tymczasowych. Od 15 listopada szpital tymczasowy w Płocku zaczął przyjmować pacjentów.

We wtorek wojewoda mazowiecki wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ws. utworzenia od 25 listopada br. 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych - w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. "Jednocześnie Wojewoda oczekuje przywrócenia pełnego potencjału Szpitala Południowego w związku z tym, że do urzędu wpływają sygnały o odsyłaniu zespołów ratownictwa medycznego" - przekazał zespół prasowy.

"Szpital Południowy powinien udostępniać 300 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 80 miejsc respiratorowych, jednak ze względu na modernizację instalacji tlenowej, placówka znacząco zmniejszyła liczbę dostępnych miejsc. Władze miasta zadeklarowały ponowne uruchomienie przyjęć pacjentów od soboty 13 listopada br., natomiast zgodnie z przesłanym 16 listopada raportem - szpital nie wykazuje w raportach pełnej dostępności bazy łóżkowej (czyli 300 łóżek)" - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. "Zgodnie z przesłanymi danymi, obecnie Miasto Stołeczne Warszawa w Szpitalu Południowym udostępniło 162 łóżka, z czego zajętych jest tylko 116 łóżek" - dodał.

Jak zaznaczył Konstanty Radziwiłł "w związku z deklaracją placówki o naprawie instalacji tlenowej, w chwili obecnej powinno być już udostępnionych 300 łóżek". "Ze względu na to, że ten szpital tymczasowy zorganizowany jest w budynku docelowo przeznaczonym na szpital, stanowi on z całą pewnością najbardziej komfortowe miejsce dla leczenia chorych" - podkreślił wojewoda.

"Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie przygotowane są 3 023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 2 465 łóżek. W Warszawie wyznaczone są 1 132 łóżka (zajętych 935)" - poinformował zespół prasowy wojewody dodając, że szpitale tymczasowe i ich kolejne moduły są uruchamiane sukcesywnie. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 594 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 16 listopada br.), w tym 89 miejsc respiratorowych.

W Warszawie są trzy szpitale tymczasowe: w obiekcie Szpitala Południowego - obecnie przygotowane jest 162 łóżka, w tym 30 respiratorowych, szpital modułowy WIM - obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych, od 5 listopada br. ruszył szpital tymczasowy prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny przy Okęciu. Placówka obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych.

W Radomiu, w szpitalu tymczasowym - obecnie przygotowanych jest 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach, w szpitalu tymczasowym - obecnie przygotowanych jest 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce, w szpitalu tymczasowym - obecnie przygotowanych jest 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19.

W Płocku, w szpitalu tymczasowym - obecnie przygotowanych jest 28 łóżek.

"Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem - wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania +miejsc covidowych+ wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia - dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19" - przekazał zespół prasowy wojewody.

W ostatnich dniach decyzją wojewody mazowieckiego baza łóżkowa powiększyła się m.in. w

Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie - do 21 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, a od 22 listopada br. 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek respiratorowych

Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie - od 16 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 12 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 1 łóżka respiratorowego

SPZOZ w Sokołowie Podlaskim - od 15 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 62 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżek respiratorowych.

Decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu - placówka dostała polecenie przygotowania 82 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych,

Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie - placówka dostała polecenie przygotowania 92 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

"Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki" - poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!